Yandaşların 'müjde'si de yalan çıktı: İstanbul Havalimanı'nda hava durumu radarı yokmuş

Geçtiğimiz cuma günü bir uçağı rüzgar nedeniyle iniş yapamadığı İstanbul Havalimanı'nın yaldızları dökülmeye devam ediyor. Yandaşların "müjde" diye duyurduğu ve "Türkiye’de ilk olacağı" söylenen meteoroloji radarının havalimanında bulunmadığı ortaya çıktı.20-05-2019 11:38

Odaların ve çevre örgütlerinin bilimsel raporlarla uyarmasına rağmen, rant ve siyasi şov için AKP tarafından yapımı tamamlanmadan açılan İstanbul Havalimanı’nda skandallar bitmiyor.

Yapım sürecinde işçilerin kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle sık sık gündeme gelen havalimanı, açılışının ardından da su baskınları, pahalı ve zor ulaşım, havalimanı işletmelerinin pahalılığı ile gündeme gelmişti.

YANDAŞ MEDYANIN 'MÜJDE'Sİ YALANMIŞ!

İstanbul Havalimanı’nda son olarak 17 Mayıs Cuma günü 8 uçak, rüzgâr nedeniyle piste inemedi ve Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi.
Konuyu bugün köşesine taşıyan Duvar yazarı Özlem Akarsu Çelik, “’İstanbul Havalimanında neler oluyor?’ sorusunu 40 yıllık tecrübeli bir pilota sorduk. İktidara yakın medyanın büyük bir müjdeymiş gibi verdiği ‘İstanbul Havalimanında Türkiye’nin ilk meteoroloji radarı kullanılacak’ haberleri gerçek değilmiş. Yani gelişmiş havalimanlarında kullanılan bu teknoloji, İstanbul Havalimanı'nda yokmuş!” dedi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

İstanbul Havalimanı'nda hava durumu radarı yok!

“İstanbul Havalimanında neler oluyor?" sorusunu 40 yıllık tecrübeli bir pilota sorduk. İktidara yakın medyanın büyük bir müjdeymiş gibi verdiği “İstanbul Havalimanında Türkiye’nin ilk meteoroloji radarı kullanılacak” haberleri gerçek değilmiş. Yani gelişmiş havalimanlarında kullanılan bu teknoloji, İstanbul Havalimanı'nda yokmuş!

Siyasi iktidar tarafından “dünyanın en büyük havalimanı” olarak tanıtılan İstanbul Havalimanı’nda 17 Mayıs Cuma günü 8 uçak, rüzgâr nedeniyle piste inemedi ve Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi. Uçaklar Çorlu’daki askeri havalimanına da inemeseydi ve yeterli yakıtları olmasaydı sonuç ne olurdu? Büyük bir felaket!

Siyasi iktidar tarafından “dünyanın en büyük havalimanı” olarak tanıtılan İstanbul Havalimanı’nda 17 Mayıs Cuma günü 8 uçak, rüzgâr nedeniyle piste inemedi ve Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi. Uçaklar Çorlu’daki askeri havalimanına da inemeseydi ve yeterli yakıtları olmasaydı sonuç ne olurdu? Büyük bir felaket!

“İstanbul Havalimanında neler oluyor?” sorusunu 40 yıllık tecrübeli bir pilota sorduk. Dünyanın yolcu taşımacılığı için kullanılan hemen hemen tüm büyük havalimanlarını görmüş tecrübeli pilot, açıldığından bu yana kullandığı İstanbul Havalimanında rüzgâr dışında başka ciddi riskler de bulunduğuna dikkat çekti.

Adı bizde saklı kalmak kaydıyla bilgilerini bizimle paylaşan tecrübeli pilotun anlattıklarına göre iktidara yakın medyanın büyük bir müjdeymiş gibi verdiği “İstanbul Havalimanında Türkiye’nin ilk meteoroloji radarı kullanılacak” haberleri gerçek değilmiş. Yani gelişmiş havalimanlarında kullanılan bu teknoloji, İstanbul Havalimanında yokmuş!

Haber kaynağımız olan pilota, İstanbul Havalimanının açılışının yapıldığı tarihlerde, buraya kurulan meteoroloji kulesinden havayolu şirketlerine anlık hava durumu bilgisinin aktarılacağı ve bunun Türkiye’de bir ilk olduğu haberlerini hatırlatarak “bu haberler gerçek değil mi?” diye sorduğumda şu yanıtı aldım, “İstanbul Havalimanında, park yerine otomatik yaklaştırma sistemi olarak bilinen Docking System de var ama o da çalışmıyor. Hava durum radarı kurulmuş olsa biz anlamaz mıyız! Kesinlikle kurmadılar.”

Yazının tamamı için tıklayın.