Yandaşlar duyurdu: 'AKP'nin seçim düzenlemesinde sona gelindi'

Anketlerde iktidarın oy oranlarındaki düşüş açık biçimde göze çarparken, “erken seçim” tartışmaları da gündemdeki sıcaklığını koruyor. İktidarın, oylarındaki düşüşe çare olarak gördüğü Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’ndaki değişikliklere ilişkin yapılan çalışmada sona gelindiği öne sürüldü.09-11-2020 16:15

AKP’nin Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda yapmak istediği değişikliklerde sona gelindiği iddia edildi. Buna göre belirlenen taslakta, ittifak içinde ve dışında farklı baraj uygulanması, bu barajın 5'in altında 7'in üstünde olmaması, yani bir partinin ister ittifak yapsın ister yapmasın en az yüzde barajına sahip olması öngörülüyor.

Anketlerde iktidarın oy oranlarındaki düşüş açık biçimde göze çarparken, “erken seçim” tartışmaları da gündemdeki sıcaklığını koruyor. İktidarın, oylarındaki düşüşe çare olarak gördüğü Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’ndaki değişikliklere ilişkin yapılan çalışmada sona gelindiği öne sürüldü.

AKP’nin yayın organı yandaş Sabah gazetesinde Eda Işık imzasıyla yayınlanan habere göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan taslakta 5 başlık üzerine yoğunlaşıldı.

İTTİFAK İÇİNDE VE DIŞINDA FARKLI BARAJ

Taslakta, ittifak içinde ve dışında farklı baraj uygulanması gündeme alındı. Bu barajın 5'in altında 7'in üstünde olmaması düşünülüyor. Yani bir parti ister ittifak yapsın ister yapmasın en az yüzde barajına sahip olması gerekiyor.

MİLLETVEKİLİNİN PARTİ DEĞİŞİMİ VE GRUP SAYILARINA MÜDAHALE

Taslakta, milletvekillerinin bir partiden başka bir partiye geçmeleri için de belli süre öngörülüyor. Bunun için de seçimlere 1 sene kala ya da seçim kararı alındıktan sonra milletvekili geçişlerinin olmamasına ilişkin düzenleme yapılması öneriliyor. Yeni sistemde vekil sayısı 550'den 600'e çıktığı için grup kurma sayısı olan 20 milletvekili şartının 30'a çıkarılması planlanıyor.

MUHTARLIK SEÇİMİ TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Taslakta muhtarlık seçimleriyle ilgili de önemli bir değişiklik öngörülüyor. Bunun için yerel seçimlerle aynı anda yapılan muhtarlık seçimlerinin, 1 yıl önce veya 1 yıl sonra yapılması düşünülüyor. Yine muhtarlık seçim sisteminin tamamen değiştirilmesi, diğer seçimlerde kullanılan pusula sistemine geçilmesi, muhtarların aday olup olmayacaklarının 10 gün önceden YSK tarafından kesinleştirilmesi gibi köklü değişiklikler öngörülüyor.