Yandaşlar 'darbe tehdidi' uydurdu, MSB açıklama yaptı

Milli Savunma Bakanlığı, yandaş TV kanalları ve AKP'li isimler tarafından gündeme getirilen 'darbe tehdidi' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.06-01-2021 01:10

"Gündemdeki tartışmalara ilişkin açıklama" başlıklı bir yazı yayınlayan Milli Savunma Bakanlığı, yandaş televizyon kanallar ve AKP'li isimler tarafından gündeme getirilen 'darbe tehdidi' iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Millî Savunma Bakanlığı, tüm birlik ve kurumları ile başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere;
 
Her türlü tehdit ve tehlikeye karşı; asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, “Ölürsem şehit kalırsam gazi” anlayışıyla yurt içinde ve sınır ötesinde görevlerini kahramanlık ve fedakarlıkla ifa etmektedir.
 
Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle;
 
-Aklın ve bilimin ışığında,
-Anayasa çerçevesinde,
-Yasalar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda,
-Sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında,
-Milletinin emrinde, görevinin başındadır.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenlik ve bekasını hedef alanlara ve her kim olursa olsun millet iradesini hiçe sayarak anti-demokratik arayış içinde olanlara karşı mücadelesini azimle sürdürmekte kararlıdır.

NE OLMUŞTU?

26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 23 Mayıs 1960 günü DP Genel İdare Kurulu toplantısında Sıtkı Yırcalı’nın, “Derhal seçimleri yapacağımızı açıklayayım” deyince,  Adnan Menderes’in “derhal” diye yanıt verdiğini belirtmiş,  “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” demişti.

Gazeteci Can Ataklı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevini bırakması için gerçekleşmesi gereken senaryolara değinmiş, "Darbe ihtimalini en az görenlerdenim. Bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok. Bana göre darbe yapmak çok zor" ifadelerini kullanmıştı.