Yandaş Yeni Şafak yazarından 'isyan' uyarısı: 'Zengin kesimler ayrıcalıklarını yoksulların gözüne sokmamalı'

Yandaş Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, artan intiharları değerlendirdiği yazısında "Zengin ve varlıklı kesimlerin bu süreçte ayrıcalıklı gözükmemesi ve bunları yoksulların gözlerine sokmaması önemli" ifadelerini kullandı.05-05-2021 10:40

AKP iktidarının her fırsatta 'pembe tablolar' çizmeye çalıştığı Türkiye'de yurttaşlar, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla daha da derinleşen ekonomik kriz ve geçim mücadelesi arasında sıkışmaya devam ederken, yandaş Yeni Şafak yazarı bugünkü "Epidemik toplumda yükselen intiharlar" başlıklı yazısında varlıklı kesimlere ayrıcalıklarını yoksulların gözüne sokmaması 'tavsiye'sinde bulundu.

Yıldırım yazısında 'isyan' uyarısında bulunurken, "Yoksullar ve ayrıcalıksız olanlar ayrıcalıklıların pervasızlıkları karşısında çıldırırlar, kızarlar, öfkeyle dolarlar. Bu da onları isyan ve intihar seçeneklerine zorlayabilir. Dünyada onlarca araştırma kitlelerin kızgınlıklarla dolup taştığını ve isyanlara yöneldiklerini söylüyor" ifadelerini kullandı.

Zenginlerin ayrıcalıklarını yoksulların gözüne sokmaması gerektiğini söyleyen Yıldırım'ın yazısından ilgili bölümler şu şekilde:

"Türkiye’nin farklı şehirlerinde esnaftan insanlar intihar etti. Yaşama zorla tutunmaya çalışan küçük esnaf insanları bunlar. Koronavirüsle beraber müşterilerini kaybediyorlar. Evliler ve çocukları var. Ev bakıyorlar. Eve ekmek götüremiyorlar. Yoksulluk, esnaflık ve salgınla iç içe geçen intiharlar bunlar. Bu vakalar, intihar gerçeğini, yoksulluk gerçeğini ve salgın gerçeğini bütün acımasızlığıyla gün yüzüne çıkarıyor.

'DEVLETİN VERDİĞİ GÖRÜNTÜ ÖNEMLİ'

Toplumun ve devletin verdiği genel görüntü önemli. Yani zengin ve varlıklı kesimlerin bu süreçte ayrıcalıklı gözükmemesi ve bunları yoksulların gözlerine sokmaması önemli. Devleti temsil eden yöneticilerin özellikle israf, savurganlık, zenginlik ve ayrıcalık algısına yol açmamaları önemli. Çünkü yoksulları en fazla kızdıran ve en fazla yalnızlaştıran ve acziyet içinde bırakan bu algıların onlar üzerinde oluşturduğu baskıdır.

'YOKSULLAR İSYAN EDEBİLİR'

Yoksullar ve ayrıcalıksız olanlar ayrıcalıklıların pervasızlıkları karşısında çıldırırlar, kızarlar, öfkeyle dolarlar. Bu da onları isyan ve intihar seçeneklerine zorlayabilir. Dünyada onlarca araştırma kitlelerin kızgınlıklarla dolup taştığını ve isyanlara yöneldiklerini söylüyor.

Yoksulları ve onların sarsılan saygınlıklarını onarmak için acil ekonomik eylem planı kadar acil ahlaki eylem planı uygulamalıyız."