Yandaş mafya Galip Öztürk kaybetti: Esenler Otogarı'nın işletmesi tamamiyle İBB'ye geçti!

Esenler Otogarı'nın otobüs gişeleri İBB'ye devredildi. İBB, firarda olan yandaş mafya Galip Öztürk'ün AVTER şirketine otogarın boşaltılması için 3 gün süre vermiş, AVTER ise 15 gün ek süre istemişti. Devir sonrası ilk iş, giriş çıkış ücretlerinde yapılan indirim oldu.10-09-2019 00:22

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

İBB, 9 Eylül (dün) itibarıyla otobüs giriş çıkışları dahil Esenler Otogarı’nın tüm envanterini üzerine aldı. Bu tarihe kadar otogarın otobüs gişeleri yandaş mafya Galip Öztürk’ün AVTER şirketi tarafından işletiliyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 9 Eylül Pazartesi günü saat 17.00 itibarıyla, Esenler Otogarı'nın otobüs gişelerini AKP yandaşı firari mafya Galip Öztürk'e ait Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. (AVTER) şirketinden aldı. Böylece otogarın tamamı İBB işletmesine geçmiş oldu.

AVTER’in sözleşmesi 5 Mayıs 2019’da bitmesine rağmen otobüs gişeleri teslim edilmemiş ve otoparkların İBB’ye bağlı İSPARK’a devrinin ardından 8 Ağustos’ta yalnızca binek araçların giriş çıkış yaptıkları bölgedeki dubalar sökmüştü. Daha sonra İBB’den Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği ile AVTER’e ihtarname gönderilmiş ve otogarın işletmesinin İBB’ye devredilmesi için 3 gün süre verilmişti.

SOYLU’NUN AÇIKLAMASININ ARDINDAN BIRAKILDI

Bunun üzerine AVTER, 27 Ağustos’ta 15 gün ek süre istemişti. AVTER’in bu ek süre talebindeki gayesinin ne olduğu bilinmezken, devirin Süleyman Soylu'nun İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine kayyum atanmayacağını açıklamasından sonra yapılması dikkat çekti.

GİRİŞ-ÇIKIŞ ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

İBB’nin otogarı devraldıktan sonra yaptığı ilk iş ise giriş-çıkış ücretlerini 130 TL’den 80 TL’ye düşürmesi oldu.

DİĞER KISIMLAR DA DEVRALINACAK: DEV KİRA GELİRİ BEKLENİYOR

Esenler Otogarı’nda ayrıca 168 otobüs firması yazıhanesi, yüzlerce dükkan ve ofis, 2 otel, 2 akaryakıt istasyonu bulunuyor. Edinilen bilgiye göre İBB Emlak Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde bu kısımları da devralıp kira geliri elde etmeyi planlıyor.