Yandaş gazeteden kabine ve parti içi görevlendirme değişikliği iddiası

Yandaş Türkiye gazetesi yazarı bugünkü köşesinde, Erdoğan'ın kabinede ve parti içi görevlendirmede değişikliğe gidebileceğini iddia etti.02-04-2019 11:14

AKP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir dahil kimi büyükşehirleri ve birçok belediyeyi kaybettiği 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin yandaşlardan farklı yorumlar gelmeye devam ediyor.

AKP'ye yakınlıklarıyla bilinen Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ve Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin de bugünkü köşelerinde yenilgiyi kabullendiklerine ilişkin yazıları yer alırken,  yandaş Türkiye Gazetesi'nin Yücel Kayaoğlu da isimli yazarı bugünkü yazısında, Erdoğan'ın kabinede ve parti içi görevlendirmede değişiklikler yapabileceğini iddia etti.

Kayaoğlu, Erdoğan'ın seçim öncesi sinyalini verdiğini iddia ettiği bu değişikliğin balkon konuşmasına da yansıdığını söyledi.

Erdoğan'ın tek başına yaptığı balkon konuşmasında sarfettiği, "Sistemin o dinamik yapısına uygun şekilde gerekiyorsa bakanlıklarımızda ve kurumlarımızda her türlü gerekli adımları da atacağız” sözlerinin olası bir kabine ve parti revizyonu olabileceği iddia edilen yazı şöyle:

'METAL YORGUNLUĞU' TARTIŞMASINI HATIRLATTI

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni hükûmet sistemine geçilmesi ile genel başkanlık koltuğuna oturduğu AK Parti’de son iki yıldır yaşanan değişim, seçim sonuçlarının netleşmesi ile birlikte devam edecek. Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olduktan sonra teşkilatlar, belediye başkanları ve parti yönetiminde ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle büyük bir yenilenmeye imza atmıştı. Yerel seçim kampanyası sırasında da özellikle son iki haftada yaptığı konuşmalarda partide yeni bir değişime gidileceğinin sinyalini veren Erdoğan, Düzce’deki miting konuşmasında “İnsanın olduğu her yerde hata da vardır, eksik de vardır, noksan da vardır. Önemli olan bunları düzeltme iradesidir. Biz, bu kararlılığa sahip olduğumuzu söylüyoruz. Hazırlarsanız, 16 Nisan halk oylamasının ardından partimizin genel başkanlığına yeniden geldiğimizde bu amaçla teşkilatlarımızda ve belediyelerimizde epey bir çalışma yürütmüştük. Seçim kampanyası sürecinde gördüğüm kadarıyla bu çalışmayı, önümüzdeki dönemde de devam ettirmemiz gerekiyor” demişti.

'DEĞİŞİKLİK SİNYALİNİ ÖNCEDEN VERMİŞTİ' İDDİASI

Seçim sonuçlarına yönelik ilk kapsamlı değerlendirmesini geleneksel hale gelen balkon konuşmasında yapan Erdoğan’ın, “Eksikliklerimiz varsa, bunları düzeltmek, boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda, milletimizde arayamayız. Yine kendimizde arayacağız. Eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlıyoruz” sözleri kulislerde parti, kabine ve bürokraside değişimin işareti olarak yorumlandı. “Milletimizle aramızdaki kalpten kalbe giden yolun zedelenmesine yol açanlardan bunun hesabını sormak da dâhil, gereken her gayreti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diyen Erdoğan’ın, seçim kampanyası boyunca teşkilatların performansını izlemeye aldığı, özellikle vatandaşa karşı hata yapanları, çalışmayanları, parti içi çekişmelere neden olanlarla ilgili değişime gideceği belirtiliyor. Erdoğan’ın gerekirse kabinede ve bürokraside de bazı değişiklikler yapacağı konuşuluyor. Bu değişimin işaretinin ise yine Erdoğan’ın balkon konuşmasındaki, “Sistemin o dinamik yapısına uygun şekilde gerekiyorsa bakanlıklarımızda ve kurumlarımızda her türlü gerekli adımları da atacağız” sözleri ile verildiği değerlendirmesi yapılıyor.

‘FABRİKA AYARLARI’ TARTIŞMASI

AK Parti içinde 7 Haziran 2015 seçimlerinden beri, partinin ‘fabrika ayarlarına’ dönmesi üzerinde tartışmalar sürüyor. AK Parti ‘de bu seçimlerden sonra birçok kez parti yönetimi ve teşkilatlarda değişim yapılsa da, 2001 yılındaki kuruluş felsefesinden uzaklaştığına yönelik görüşler gündeme getiriliyor. Önümüzdeki süreçte, AK Parti’nin ‘Fabrika ayarlarına dönmesi’ konusunda ciddi çalışmalar yapılacağı ifade ediliyor.