Yandaş dramı: Erdoğan'ın kararını eleştirdi, ardından tweeti sildi, yetmedi özür diledi

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla kapatılması üzerine Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan bu durumu vebal olarak tanımladığı bir Tweet paylaştı. Kaplan, kısa sürenin ardından söz konusu tweeti silip özür diledi.01-07-2020 00:50

Resmi Gazete'de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Şehir Üniversitesi'nin faaliyet izni kaldırıldı ve üniversite kapatıldı. Yükseköğretim Genel Kurulu'nun, faaliyet izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesi'nde öğrencilerinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi'ne geçiş yapmalarına karar verdiği aktarıldı.

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin Cumhurbaşkanı kararıyla kapatılmasına ilişkin, "Ülkenin medeniyet birikimini özümsemiş bir üniversitenin kapatılması vebaldir" tweetini silerek, "Önceki tweeti sildim. Silmek zorundaydım. Özür dilerim" ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan'ın söz konusu paylaşımı şöyle:

"İstanbul Şehir Üniversitesi kapatılmış. Zaten çok berbat bir eğitim sistemi var ülkede. 40 yıllık bir birikimin siyasî mülahazalara kurban gitmesi kötü. Kurucularının siyasî konumu yanlış olabilir ama ülkenin medeniyet birikimini özümsemiş bir üniversitenin kapatılması vebaldir"

Yusuf Kaplan kısa süre sonra, bu paylaşımını silerek, "Özür dilerim" dedi. 

Kaplan’ın özür mesajı ise şöyle:

"ÖZÜR 

Önceki tweeti sildim. Silmek zorundaydım. Özür dilerim. Bu kadar hakareti hak edecek biri değilim. Yanlışa yanlış, doğruya doğru, dedim hep. İlkem bu. Siyasetin de siyasetçilerin de peşinden koşturmadım. Beni bu kuyuya çekmeyin lûften. Derdim hakikat, gerisi teferruat"