Yalıya çarpan geminin mürettebatı kazayı anlattı

İstanbul Boğazı'nda tarihi yalıya çarpan geminin mürettebatı Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nda ifade verdi.12-04-2018 12:38

İstanbul Boğazı'nda Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Malta bayraklı Vitaspirit isimli geminin mürettebatı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda ifade verdi.

Geminin Filipinli kaptanı Edgardo Deseo ifade için adliye koridorunda beklerken "motorun arıza yaptığını" söyledi, diğer mürettebat ise “geminin motoru kitlendi” dedi.

DHA'nın aktardığına göre, daha sonra gemi kaptanı ilk ifadesinde "Ölümle sonuçlanan kazalar olabilirdi, bunun önüne geçtim" diye konuştu.

'SIĞ ALANA GİDEMEDİM'

Kaptan ifadesinde şunları söyledi:

"Olay saat 15.20'de başladı. Başmühendis (çarkçıbaşı) dahili telefondan arayarak motorlarda bir sorun olduğunu söyledi. Başmühendise, boğazdan geçtiğimizi ve dar bir kanalda olduğumuzu söyleyerek acilen duruma müdahale etmesini söyledim. Ben de makinenin devrinin düştüğünü ve rotanın iskele tarafına doğru değiştiğini gözlemledim. Bu durum üzerine kılavuz kaptanla birlikte demir atmaya karar verdik. Ancak, birkaç dakika sonra motor devri 4 bin 400'den 6 bine çıktı. 6 bin devrine geldiği zaman geminin rotası sancak tarafına geri dönmeye başladı. Geri dönmeye başlayınca biz de demir atmaktan vazgeçtik. Çünkü böyle bir durumda demir atmak çok tehlikelidir. Su derinliği 60 metre olduğu için demir atınca kaybetme olasılığı vardır. O derinlikte demir tutarsa gemi sancak tarafına dönmeye başlayacaktır. Sancak demirini bırakırsanız o zaman gemi dönmeye başlayacaktır. Bulunduğumuz konum itibariyle dönüş yarı çapımız çok sınırlıydı. Dolayısıyla geminin dönmeye başlayıp sahile yandan çarpması daha büyük hasara hatta ölümlü kazaların olmasına neden olabilirdi. Daha geniş bir alana çarpmamak için demir atmaktan vazgeçtik. O esnadaki amacım 4 metredeki derinlikte gemiyi burnundan sığ bir yere oturtmaktı. Böylece zararı en aza indirmekti amacım. Motorlar durduğu için maalesef o sığ alana gidemedim ve çok yakınında bulunan o eve çarptım."

'MOTORLAR NEDENİNİ BİLEMEDİĞİM BİR ŞEKİLDE DURDU'

Daha sonra geminin başmakinisti (çarkçıbaşı) Adalno Diarico dinlendi. Diarico, "Gemi yağcısı ana makinanın beşinci silindirinden su sızıntısının olduğunu söyledi. Ben de makine odasına gidip problemin neden kaynaklandığını tespit ettim. Suyun ne kadar hızlı sızıntı yaptığını görünce kaptana haber verdim.  Tekrar motor odasına gittim. Motorların yavaşladığını duydum. Ardından motorlar nedenini bilemediğim bir şekilde durdu. Sonrasında çarpma olmuş ancak ben makine dairesinde olduğum için çarpmayı fark etmedim. Sonra tamiri gerçekleştirdikten sonra gemiyi oradan çıkardık" dedi.

'BİRDENBİRE MOTORUN DEVRİ DÜŞMEYE BAŞLADI'

Geminin dümencisi Samente Toledo ise, "Ben dümenin açısını ve motorun devrini izliyordum. Birden bire motorun devri düşmeye başladı. Kılavuz kaptan bana 'tam sağ' emrini verdi. Fakat akıntı çok güçlüydü. Birkaç dakika sonra da gemi sahile vurdu" diye konuştu.

AVUKAT İTİRAZ ETTİ

Daha sonra yalı maliklerinin avukatı Erdal Gökçe söz alarak gemi kaptanının beyanlarını kabul etmediklerini belirtti. Gökçe, kaptanın yalıya çarpmamak için herhangi bir çaba sarf etmediğini ileri sürdü. Bunun üzerine gemi şirketinin avukatları kaza raporu düzenlendiğini, bu sözlerin kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Gemi kazasına ilişkin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın maliklerinin başvurusu üzerine, mahkeme, Malta bayraklı Vitaspirit gemisinin 50 milyon dolar ile sınırlı olmak üzere ihtiyaten haczine karar vermişti. Mahkeme, ihtiyati haciz kararını ve geminin seferden meni için liman başkanlığı ve kıyı emniyetine yazı göndermişti. Söz konusu gemi, Zeytinburnu açıklarında bekletiliyor.