'Yalan' belediyeciliği: AKP'nin seçim öncesi verdiği sözler unutuldu!

AKP'nin 31 Mart seçimleri öncesi seçmenlere yönelik vaatleri birer birer unutturuluyor.12-07-2019 13:16

31 Mart yerel seçimlerinden önce AKP'nin verdiği yargı "reformu", 3600 ek gösterge, ekonomik düzenlemeler gibi konulara ilişkin vaatlerde bulunan AKP, seçim sonrası verdiği sözleri unuttu.

Vaatler arasında torba yasa teklifi, yeni askerlik sistemi gibi sıcak para girişi sağlayan ve hükümetin çıkarını gözeten düzenlemeler hızla Meclis’ten geçerken, yurttaşın lehine olan düzenlemeler ise hâlâ görüşülmeyi bekliyor.

Seçimlerden önce Ekonomide Yapısal Dönüşüm Programı’nı açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni reform paketi kapsamında gıda enflasyonuna karşı tarımda milli birlik projesinin hayata geçirileceğini söyledi. Albayrak, ayrıca dolaylı vergilerin azaltılacağını, devletin az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacağını belirtti. “Kurumlar vergisi ve KDV gelirlerini azaltan indirim, istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek ve gereksiz olanlar kaldırılacak” diyen Albayrak, “Ek vergi getirmese bile beyan sistemi geliştirilecek. Mükellef haklarını savunacak İcra Kurulu oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Birgün'den Mehmet Ali Kurnaz'ın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem 24 Haziran 2018’deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, hem de 31 Mart yerel seçimlerinden önce memurların ek göstergelerinin 3600’e çıkartılacağını söyledi. 31 Mart’tan önce son olarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışında konuya değinen Erdoğan, “3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi. Memurlar, seçim sonrası konuya ilişkin bir adım atılmamasından şikâyet ederken, ek gösterge vaadinin akıbeti merak konusu.

'AF' PAKETİ ASKIDA

Bir süredir devam eden af tartışması, Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu’nda bazı değişiklikleri öngörürken, cezaevlerinde AKP’nin yargı paketinden çıkacak düzenlemeyi bekleyenlerin, Meclis’in tatili bitmeden özgürlüklerine kavuşamayacakları ifade edildi. Düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi, yargıya güvenin arttırılması gibi hedefler içeren ve üç hafta önce Erdoğan’a sunumu yapılan 1. Yargı Paketi, TBMM’ye bir türlü getirilemedi, Meclis’in ekim ayında başlayacak yeni yasama yılına kaldı.

CEMEVLERİ STATÜLERİ DE UNUTULDU

AKP’nin yerine getirmediği seçim vaatleri 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesi verilen sözleri de akıllara getirdi. AKP’nin 1 Kasım 2015’teki genel seçim öncesinde yayımladığı 290 sayfalık beyannamede Cemevlerine hukuki statü tanınması vaadi yer alıyordu. Aynı vaat 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde de parti beyannamesine girdi. Ancak bu konu da verilen vaatlerle sınırlı kaldı.

HAYVANLARI KORUMAYI DA UNUTTULAR

Neredeyse her seçim öncesi gündeme gelen “Hayvanları Koruma Kanunu” ise, yine 24 Haziran öncesi kampanya sürecinde siyasetin gündemi olmuştu.