Wuhan’da ikinci dalga ihtimaline karşı 11 milyon erken test yapılacak

Çin, koronavirüs salgınının başladığı Vuhan kentinde, salgında ikinci dalga ihtimaline karşı 11 milyon kişiye koronavirüs testi yapmaya hazırlanıyor.13-05-2020 15:20

Koronavirüsün ortaya çıkış yeri olan Çin'in Wuhan kentinde uzun zamandır yeni vaka görülmüyor. Hayatın normalleşmeye başladığı Wuhan kentinde 5 yeni vakanın ortaya çıkması sonucunda ise yetkililer, ikinci bir koronavirüs dalgasından endişe etmeye başladı.

Sağlık yetkilileri, ikinci bir dalga ihtimalini önlemek için 10 gün içinde 11 milyon kişiye koronavirüs testi yapmayı planlıyor.

Yetkililerin yapacakları koronavirüs testi, nükleik asit testi olarak adlandırılıyor ve kişinin DNS ile RNA’sından küçük bir miktar inceleniyor.

GÜNDE 47 BİN TEST YAPILIYORDU

Wuhan sağlık yetkilileri, son günlerde ortaya çıkan koronavirüs vakalarının belirti göstermeyen ‘asemptomatik’ koronavirüs hastaları olduğunu belirtti. Wuhan’da 8 Nisan itibariyle salgın yasaklarının kalkmasından sonra günde 47 bin nükleik asit testi yapıldığı ifade edildi.

JİLİN ŞEHRİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE SINIRLARINI KAPATTI

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ortaya çıktığı Çin'de ikinci dalga endişesi artıyor. Jilin bölgesinde yer alan, 4 milyondan fazla nüfusuyla Jilin şehri, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sınırlarını kapattırken, toplu taşımayı da askıya aldı.

Çin'de ikinci dalga endişesi devam ediyor. Jilin bölgesinde yer alan, 4 milyondan fazla nüfusuyla Jilin şehri koronavirüs nedeniyle sınırlarını kapattırken, toplu taşımayı da askıya aldı.

Jilin yerel yönetiminden yapılan açıklamada; Jilin'deki tüm sinemalar, kapalı spor salonları, internet kafeler ve diğer kapalı alandaki eğlence mekanlarının derhal kapatılması ve eczanelerin tüm ateş ve antiviral ilaç satışlarını bildirmesi gerektiği belirtildi.Yerel yönetim aynı zamanda, şehir sakinlerinin sadece, son 48 saat içinde Covid-19 için negatif test sonucu aldıklarını ve belirtilmemiş bir 'katı öz izolasyon' dönemi tamamladıklarını kanıtlayan bir rapor almaları durumunda şehirden ayrılmalarına izin verildiğini söyledi.

Jilin ve Shulan şehri Çin’in, Rusya ve Kuzey Kore ile sınırları olan Jilin bölgesinde bulunuyor.