WSJ: Kriz aşılmadı, Türkiye'ye yeni yaptırım ihtimali arttı

Wall Street Journal gazetesi, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde Türkiye ile ABD arasındaki kriz konusunda karamsar bir tablo çizdi. Gazeteye konuşan yetkililer, dünkü temaslarda krizin aşılamadığını ve yeni yaptırımlar dayatılması ihtimalinin arttığını iddia etti.09-08-2018 10:46

Türkiye ile ABD arasında tutuklu rahip Andrew Brunson’ın tahliye edilmemesi sonrası gelen yaptırım krizine ilişkin görüşme trafiği sürerken, ABD’de yayın yapan Wall Street Journal gazetesi, dün yapılan temaslardan sonuç çıkmadığını ve yeni yaptırımların yolda olabileceğini öne sürdü. Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer, ABD’nin Türkiye’den garanti alamadığını ve yeni yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

‘GARANTİ ALINAMADI’

Gazete, “Amerikalı yetkililer ABD yönetiminin çarşamba günü, tartışmalı terörizm suçlamalarıyla yaklaşık iki yıldır tutuklu olan Amerikalı pastörün derhal serbest bırakılması konusunda garanti alamadığını söyledi. Bu durum iki ülke arasındaki krizi derinleştiriyor ve Trump yönetiminin yeni cezalandırıcı adımlar atması için zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı. Haberde yetkililere dayandırılarak, “Washington’daki üst düzey görüşmelerde ABD’li ve Türk yetkililer, Türkiye’nin ekonomisini karmaşaya sürükleyen çıkmazda dönüm noktası olabilecek bir çözüm üretemedi” denildi.

‘BAŞKA TÜRK LİDERLER HEDEF ALINABİLİR’

Duvar’ın Wall Street Journal’dan aktardığı haberde, “Trump yönetimi şimdi, Andrew Brunson’ı serbest bırakmayı reddettiği için Türkiye’ye yeni yaptırımlar dayatacak bir pozisyonda” ifadelerini kullandı. Gazeteye konuşan yetkililer, sorunun aşılamamasının ‘Trump yönetiminin başka Türk liderleri hedef alacak şekilde Türkiye’ye karşı yeni yaptırım kararları almasını daha muhtemel hale getirdiğini’ iddia etti.