Wikipedia, Türkiye’deki erişim engeli için AİHM’e başvurdu

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Wikimedia Vakfı'nın Genel Müdürü Maher, “Söz konusu içeriklerin özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz” dedi. Vakıf ayrıca engelin Türk mahkemeleri tarafından kaldırılması için de girişimlerde bulunacak.23-05-2019 18:53

Wikipedia’yı yöneten Wikimedia Vakfı, Türkiye’nin Wikipedia’ya erişim yasağının kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Vakfın Genel Müdürü Maher, “Söz konusu içeriklerin özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz” dedi.

Medyascope'tan Fatima Çelik'in aktarıına göre, Wikipedia ansiklopedisi gibi çeşitli özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı, Nisan 2017’den bu yana Türkiye’de yasaklı olan Wikipedia ile ilgili olarak AİHM'e başvuruda bulundu. Vakıf ayrıca, AİHM başvurusuyla birlikte söz konusu yasağın Türk mahkemeleri aracılığıyla kaldırılması yönünde girişimde bulunacaklarını ve bununla ilgili olarak Türk yetkililerle görüşüleceğini söyledi.

Vakıf, erişimin yeniden sağlanması amacıyla “Ankara’ya baskı yapılması için” kampanyalar organize edileceğini de açıkladı.

Wikimedia ayrıca, tüm dillerde erişimin engellendiği Çin’de de yasağın kaldırılmasının yolunu arayacaklarını açıkladı.  

'İÇERİKLER İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA'

Maher, Türkiye tarafından siteye erişimin kaldırılması kararının gerekçesi olan içeriklerle ilgili olarak “Söz konusu içeriklerin yasal olarak korunan özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz” dedi.

Vakfın direktörü Stephen LaPorte ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin aldığı kararda tam olarak hangi kısmın yasadışı sayıldığının gösterilmediğini” söyledi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, 2017 yılında aldığı erişim engeli kararında şu ifadelere yer vermişti:

“İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur.”