Wikileaks kaynağı Manning 1 haftada 3 kez cezaevine gönderildi

Wikileaks kaynağı Chelsea Manning, son 7 günde 3. kez cezaevine gönderildi.17-05-2019 15:07

2013'te ABD'nin askeri ve diplomatik sırlarını WikiLeaks'e sızdıran eski ordu istihbaratçısı Chelsea Manning, 2019'da WikiLeaks soruşturmasında ifade vermeyi reddettiği için 62 gün hapsedilmişti. Manning, büyük juri karşısına çıkmayı kabul etmediği için itaatsizlik suçundan tekrar tutuklandı.

Federal hapishanede 62 gün tutulan Manning serbest kaldıktan yedi sonra ABD kolluk kuvvetleri tarafından Virginia eyaletinde tekrar gözaltına alındı. Eski ordu istihbarat görevlisinin perşembe günkü duruşmada 'büyük juri' karşısına çıkması gerekiyordu. Manning, mahkemeye gitmeyince tekrar itaatsizlik sebebiyle cezaevine gönderildi. 

Manning, "Mahkemede ifade vereceğime açlıktan ölmeyi tercih ederim" demişti. Manning'in avukatları müvekkillerinin "16 Mayıs'ta tekrar hapse gireceğini öngördüklerini, çünkü soruları cevaplamayı reddedeceğini" belirtmişlerdi. 

İtaatsizlikten 62 gün cezaevinde kalmadan önce WikiLeaks'e gönderdiği 700 bin belge nedeniyle 2010'da Irak'ta gözaltına alınan Manning 2013 yılında, gizli askeri belgeleri sızdırmaktan suçlu bulunmuş fakat sonra dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından cezası hafifletilmiş ve 2017'de serbest kalmıştı.

İndirilmeden önce 35 yıl olan ceza, ülkede o tarihe kadar bilgi sızdırma gerekçesiyle verilen en uzun süreli cezaydı.

T24'ün haberine göre, Manning bu eylemi ABD'nin dış politikasının tartışılmasını sağlamak için yaptığını söylerken ABD'li yetkililer bu eylemin çok sayıda kişinin hayatını tehlikeye attığını belirtmişti.