Volkswagen, Türkiye kararını erteledi

AKP'nin ölçüsüz teşviklerine rağmen Volkswagen, Türkiye'ye fabrika kurma planını erteledi. Erteleme nedeninin, Suriye başlatılan askeri harekat olduğu belirtildi.15-10-2019 09:56


Türkiye’ye fabrika kurmayı planlayan ve AKP tarafından önemli teşvikler verileceği konuşulan Volkswagen’ın, bu kararını ertelediği duyuruldu. Gerekçe olarak ise Suriye’ye başlatılan harekat gösterildi.

Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen'ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını Suriye'de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye'nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve "Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

‘ENDİŞEYLE İZLİYORUZ’

Gazete, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Şirket sözcüsü, Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek "durumu endişeyle izlediklerini” kaydetti.

KAPILAR ARDINDA KADAR KAPANMIŞ DEĞİL

Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti. Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti. (DW)