Vitrin: Yeni çıkanlar

Değerli okurlar, geçtiğimiz hafta raflarda yerini alan kitaplar arasında sizler için özel olarak bir derleme yaptık. Beğeneceğinizi umuyor, keyifli okumalar ve iyi pazarlar diliyoruz.09-08-2020 00:02

İNSANIN KUSURLARI - NATHAN H. LENTS

Sık sık insan bedeninin ne kadar mucizevi olduğunu duyar, ona düzülen övgüleri dinleriz. Bedenimizin incelikli işleyişine dair kitaplar raflarımızı doldurur. Oysa bütün o harikulade yönleri bir yana, insan bedeninin milyonlarca yıllık evrim sürecinde ortaya çıkmış bariz kusurları da var. Amerikalı biliminsanı Nathan H. Lents işte bu kusurların hikâyesini anlatıyor.

İnsan retinası niye ters? Diğer hayvanlara kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden daha açığız? Bedenimizde niçin gereksiz kemikler var? Dizlerimiz, sırtımız ve belimiz niye sık sık sorun çıkarıyor? Birçok hayvan tek çeşit besinle bütün ihtiyacını karşılayabilirken biz neden "dengeli" beslenmek zorundayız? İnsanda neden işlevsel genlerin yanı sıra bir o kadar da bozuk, işlevsiz gen var? DNA'mız niye geçmiş enfeksiyonlardan kalan milyonlarca virüs "enkazı" içeriyor? Primatlar içinde neden bebek ve anne ölüm oranı en yüksek olan tür biziz? İnsanın bağışıklık sistemi niye kendi bedenine bu denli sık saldırıyor? Baş tacı edilen beynimiz yanılgılara ve kötü kararlar vermeye neden bu denli yatkın?

"Ama kulağa ne kadar tuhaf gelirse gelsin, kusurlarımızın kendine has bir güzelliği var," diyor Lents. "Bizi biz yapan şey kusurlarımız. Bu kitapta ele alacağımız kusurlar, yaşam mücadelesinde kazandığımız galibiyetlerden geriye kalan yara izleridir. Bizler şansımız düşük olduğu halde bu sonsuz evrimsel çatışmadan sağ çıkanlarız; onca riske rağmen dört milyar yıldır azimle sürdürülen direnişin ürünleriyiz. Kusurlarımızın hikâyesi başlı başına bir savaş hikâyesidir."

(Tanıtım Bülteninden) 

KÜNYE:İnsanın Kusurları, Yazar:Nathan H. Lents, Çevirmen:Şiirsel Taş, Metis Yayıncılık, 2020, 248 Sayfa

 

TANRI’NIN GÖZÜNDEKİ ZERRE - JERRY POURNELLE

Hugo En İyi Roman Ödülü Adayı

Nebula En İyi Roman Ödülü Adayı

Locus En İyiBilimkurgu Ödülü Adayı

“Çok önemli bir roman, muhtemelen yazılmış en iyi uzaylılarla ilk temas hikâyesi.”

Robert A. Heinlein

“Uzay operasının mühim klasiklerinden biri, insanlar bilimkurgu okuduğu sürece tekrar tekrar okunacağı kesin.”

George R. R. Martin

 “FARK ETMEDİYSENİZ SÖYLEYEYİM, ÇÖKÜŞE ARTIK ÇOK YAKINIZ.”

Larry Niven ile Jerry Pournelle bilimkurgu edebiyatının en sıradışı ikililerinden. Her iki yazarın da başyapıtı olarak gösterilen Tanrı’nınGözündeki Zerre ise uzaylıyla ilk temas üzerine  yazılan ve uzay operasını kökten değiştiren, çığıraçıcı bir eser.

Dünya’dan altı yüz ışıkyılı uzakta, gezegenimizden bakınca Samanyolu’nun güney kısmında isimlerinin hakkını veren bir bulutsu gezinir: Kömür Çuvalı Bulutsusuya da diğer ismiyle Kapüşonlu Adam. Vebu “adam”ın karanlığın ortasındaki zifiri boşluğunda başka kimseye ait olamayacak kadar parlak bir güneş ışıldar: Tanrı’nınGözü. Oradadır hep, milyarlarca yıldır sonsuz kâinatı seyreder.

3017 yılındaGöz’den insanlara doğru yaklaşan bir nesne tespit edildiğinde insanlık, Dünya’dan çıkıp birçok başka gezegene yayılmış, bir dizi yıkım savaşını atlatmış ve ikinci bir galaktik imparatorluk kurmuştu. Ama imparatorluk asilerle ve yenigezegenlere yayılmanınsı kıntılarıyla uğraşıyordu.

Neyse ki ışık yıllarını hızla aşmalarını sağlayan Alderson Sürücüsü ve gemileri bir yıldızın kalbindeyken dahi koruyabilen Langston Kalkanı gibi teknoloji ürünlerine sahiptiler. Yalnız henüz başka bir bilinçli varlıkla karşılaşmamışlardı. İşte Deli Edi, insanlığı tam da buhaldeyken yakaladı.

Tanrı’nınGözündeki Zerre, insanlığa göz kırpan, aynadaki yansıma

(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE:Tanrı’nın Gözündeki Zerre, Yazar:Jerry Pournelle, Çevirmen: Kerem Sanatel, İthaki Yayınları, 2020, 688 Sayfa

 

GEMİDEKİ HAYALET: CONNİE CAREW GİZEM DOSYALARI - PATRİCİA ELLİOTT

Tuhaf olaylar, kaybolan bir kadın ve koridorlarda dolaşan bir hayalet…

Connie, kuzeni ve nişanlısıyla birlikte lüks bir yolcu gemisinde seyahat etme fırsatı bulduğunda çok sevinmişti. Harika bir gemiyle AtlantikOkyanusu'nu geçecek ve New York'ta güzel bir tatil yapacaklardı. Birkaç gün sürecek transatlantik yolculuğu bile eğlenceli bir maceraydı. Ancak gemiye bindikleri andan itibaren meydana gelmeye başlayan tuhaf olaylar, bunun neredeyse doğaüstü bir maceraya dönüşmesine yol açtı. ArtıkConnie'nin kimse zarar görmeden olayları çözmesi için zamanla yarışması gerekiyordu.

(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE:Gemideki Hayalet - Connie Carew Gizem Dosyaları, Yazar:Patricia Elliott, Çevirmen: Fügen Yavuz, İş Bankası Kültür Yayınları, 2020, 296 Sayfa

 

SUYUN VE RÜZGARIN ŞEHRİ: ÇANAKKALE

"Çanakkale hem Anadolu'nun son noktası hem bir adalar bölgesi. Karasal yaşam biçimiyle ada kültürü birarada varlığını sürdürüyor.
Tarihin, şimdi ki zamanları tutsak aldığı ender yörelerden biriyken, bugünü ve geleceği birçok şehirden farklı olarak özgürce kurgulamaya çalışan, bunun için çabalayan insanların da kenti. Bunun yanı sıra yeni zamanların yağmacı ve talancılarının dikkatini çeken, ormanlarını, sularını kaybetmekte olan; biryandan da güneyi tüketen turizmcilerin arsızlıkla gözlerini diktiğibir bölge."
İbrahim Dizman

Adıbirsimge, birmecazolmuşbir "yer"... Antikçağ'ınmüstesna "olaymahallerinden" biri… 20. yüzyılınenbüyük, enkıyıcı
muharebelerindenbirininmekânı… TahtacıTürkmenlerden Yörüklere, Romanlara, Pomaklara, Rumlara, Yahudilere; nice kültürel
renkvedeneyimbiriktirmişbirgeçişbölgesi... Denizcilik kültürü, klarnetlidavulluneşesi, bağcılığı-şarapçılığı… Yerelsiyasetinvesivil
toplumhareketinintarihi… KazDağlarıbaştaolmaküzere, doğayı tehditedenekolojikbelalarvebelalarayolaçanyeni "Truvaatları"…
EnazÇanakkalekadarrenkli, canlı, zenginbirkitap. İbrahim Dizman'ınderlemesindeBülentAkgezer, KasımAkın, Rüstem Aslan,
SitemAtefl, DuyguBaflkan, SeyhanBoztepe, AlaattinCanbay, NurduranDuman, İsmail Erten, AggelosFrantziz, ÜlgürGökhan,
Naci Hasanefendi, Sami Kumru, İrfan Mutluay, SadettinOnay, Sema Öztürk, FecriPolat, İpekSakarya, İsmail Fen, Ali Uyanık, Yorgos
Zarbuzanisve Ahmet Zeren'inkatkılarıyeralıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE:Suyun ve Rüzgarın Şehri: Çanakkale, Yazar:Kolektif, İletişim Yayıncılık, 2020, 208 Sayfa

 

EW NE EZ BÜM - ŞEXO FİLİK

ÇîrokênnûyênŞêxoFîlîk, bi navê “Ew ne ezbûm” çapbûn.

Hemûçîrokên di vêpirtûkê de bi şêwazakolajêhatinenivîsîn.

Kolajpeyvekefransî ye û maneyawê ‘bi hevvezeliqandin’ e. Angometin, hevok û peyvênheyî bi hevvetênzeliqandin û pêberhemeke din î nûtêçêkirin.

Çîrokênvêberhemêjî ji metin, gotin û peyvênheyî (çîrok, roman, gotinênstranan, nûçeyênrojnameyan, gotinênpêşiyan, biwêj, diyalogênfîlman û hwd) hatinepê û di navatewnsaziyeke din de bi hevvehatinezeliqandin.

(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE:Ew Ne Ez Büm, Yazar:Şexo Filik, Avesta Yayınları, 2020, 64 Sayfa