VİDEO | Kahraman'a Kanlı Pazar'daki rolü hatırlatıldı

Yeniden Meclis Başkanı seçilen laiklik düşmanı AKP'li İsmail Kahraman'a, Kanlı Pazar ve buradaki rolü hatırlatıldı.21-11-2017 00:11
İleri Haber

TBMM'de yapılan Meclis Başkanı seçimlerinden önce söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, yeniden Meclis Başkanı seçilen İsmail Kahraman'ın Kanlı Pazar'daki rolünü hatırlattı. Şeker, üzerinde o gün yaşamını yitiren Duran Erdoğan ve Ali Turgut Aytaç'ın fotoğraflarının basılı olduğu kağıdı göstererek, "İsmail Kahraman'ın örgütlediği çeteler tarafından öldürülen Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan'ı unutmadık, unutturmayacağız" dedi.

KANLI PAZAR

Tarih: 16 Şubat 1969...

76 gençlik örgütü boğaza demirleyen ABD'nin 6. Filo'sunu protesto etmek için Taksim'de toplandı. Üstelik bu gösteriye Valilik de izin vermişti.

Ancak ülke en gergin dönemine giriyordu. Çünkü dinciler daha iki gün önce "Bayrağa saygı" mitingi düzenlenmiş, bu mitingde "komünistlere" karşı savaş açıldığı ilan edilerek, 6. Filo'yu Protesto Yürüyüşü'nde gereken dersi vermek üzere halka toplanma çağrısı yapılmıştı.

16 Şubat günü, devrimci gençler Taksim'e doğru yürüyüşe geçmek üzere Beyazıt'ta toplanırken, dinciler de Taksim Meydanı'na geldi.

Burada toplu kılınan namazın ardından taşlı ve sopalı bir biçimde beklediler ve polisin herhangi bir engellemesine maruz kalmadılar.

İktidarda Adalet Partisi vardı.

Beyazıt Meydanı'nda toplanan gençlik örgütleri yürüyüşe geçti. Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü, Karaköy ve Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı'na ulaşan göstericilerin önünü kesen polis, kasıtlı olarak alana küçük gruplar halinde girmelerini sağladı. Alana girenler de burada bekleyen ve sadece iki sıra olan polis barikatını kolaylıkla aşan sağcıların sopalı, taşlı ve bıçaklı saldırısına uğradı.

Tekbir getiren dinci saldırganlar, göstericileri dövdü. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürüldü. Bu sırada polisin saldırganları engellememesi, ülkede infial yaratsa da istifa çağrılarına kimse yanıt vermedi.

Demokrasi tarihine "Kanlı Pazar" olarak geçecek bu olayı düzenleyenler de, İsmail Kahraman'ın o dönem genel başkanlığını yaptığı Milli Türk Talebe Birliği idi.