VİDEO | Hastane için toplanan 30 bin imza meclise gönderildi

Bakırköy Kent Savunması tarafından, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin arazi imar planı değişikliğine ilişkin toplanan imzalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderilmek için yapılan bir eylemle milletvekillerine teslim edildi.22-10-2017 15:52

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin taşınarak, araziyi ranta açacak imar planı değişikliğinin gündeme gelmesiyle, Bakırköy Kent Savunması tarafından imar planı değişikliğinin iptaline yönelik bir imza kampanyası başlatılmıştı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Toplanılan 30 bin imza, bugün Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, ve Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği’nin katıldığı bir eylemle TBMM’ye gönderildi. İmzaları, meclise götürmek üzere milletvekilleri teslim aldı.

Burada bir konuşma yapan Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, "Bu alanda Osmanlı, Bizans, Cumhuriyet dönemine ait çok sayıda eski eser, tescilli yapı, anıt, ağaç mevcuttur. Bu alan hepimizin beklediği Marmara depreminin bölgedeki toplanma alanıdır. Bu alanda 1927 yılında bu yana, yani Cumhuriyetin kurulduğu ilk günlerden bu yana 90 yıldır kamusal sağlık hizmeti verilmekte. Yaklaşık mevcut yapılar 150 bin metrekaredir. Yaklaşık 1800 yataklı hasta hizmet almaktadır. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve bağlı birimlerinden söz ediyorum." dedi.

"17 BİN AĞAÇ YOK OLACAK"

İmar planı değişikiğinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını söyleyen Fazlıoğlu, "İmar plan değişikliğini incelediğimizde kamu - özel ortaklığı karşımıza çıkıyor. Özel ortağa büyük ayrıcalıklar veren, sağlık hizmetlerini neredeyse yok edecek bir anlayışla bu alanın yeniden planlanması öngörülüyor. Bu imar planı gerçekleşirse alandaki 17 bin ağaç yok olacak. Mevcut yapıların 10 katı büyüklüğünde yaklaşık 1.5 milyon metrekare inşaat yapılmasının önü açılabilecek. Günlük 40-50 bin kişinin bu alana girip çıkması söz konusu. İşte bu alanla ilgili biz Bakırköy Kent Savunması ve bileşenleri olarak İstanbul'un bir çok bölgesinde bir imza kampanyası sürdürdük. Ülkemizin içinde olduğu bu baskı ortamına rağmen 30 bin tane yürekli insan geldi, bu alan korunsun, yağmalanmasın, talan edilmesin diye imza verdi. Bu mücadelemizin bu aşamasında topladığımız imzaları milletvekilleri aracılığıyla parlamentoya yollayacağız." ifadelerini kullandı.

Taleplerinin çok basit olduğunu da ekleyen Fazlıoğlu, "90 yıldır orada kamusal sağlık hizmeti veren hastane yapılarının iyileştirilmesini istiyoruz. Orada sağlık hizmetlerinin günümüz koşullarında daha iyi verilmesi için çaba sarf edilmesini istiyoruz. Bunun için de bu plan değişikliği iptal edilsin." dedi.

"YIKILMASI VE İMARA AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ"

Daha sonra söz alan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise imar planı değişikliğine karşı girişilen bu mücadeleyi desteklediklerini belirterek, "Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin ve ona yönelik ait olan alanın korunmasına yönelik yapmış olduğunuz bu mücadele tarafımızdan desteklenecektir. Böyle bir yerin imara açılması ve hastanenin yıkılması asla kabul edilemez." dedi.

"BAKIRKÖY’ÜN GERİDE KALAN TEK YEŞİL ALANINA DOKUNDURMAYACAĞIZ"

Dora'dan sonra HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da bir konuşma yaptı. Paylan , "Ben doğma büyüme Bakırköylüyüm, 45 yıldır Bakırköy'de yaşıyorum. Bakırköy'ün geriye kalan belki de tek büyük yeşil alanıdır. Bakırköy'ün akciğeridir bu hastane. Bu alana asla dokundurmayacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile defalarca görüştüm, Meclis'te soru önergelerimizi verdik ve vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı

"İMZALARI BAKANA BİZZAT BEN TESLİM EDECEĞİM"

Eylemin sonunda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’de, "Buradaki Bakırköy Devlet Hastanesi'ni de yapacakları yeni şehir hastanesine taşımak istiyorlar. Bu mevcut yerleri de AVM, dükkan ve rezidans olarak yandaşlarına vermek istiyorlar. Bizi betona mahkum edenlere daha fazla müsaade etmemek için bu topladığınız imzaları Meclis'te bizzat bakana teslim edeceğim." diye konuştu.