Verilen sözler tutulmadı: Maden işçileri Ankara’ya yürüyecek

Ermenek maden işçileri, kendilerine verilen sözler tutulmadığı için Ankara’ya yürüyüş başlatacaklarını duyurdu.23-11-2020 22:14

Karaman Ermenek’te 1 yılı aşkın süredir maaşlarını alamayan maden işçileri kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine Ankara'ya yürüme kararı aldı. 85 gündür direnişini sürdüren Bağımsız Maden-İş üyesi işçiler, 25 Kasım Çarşamba günü Ermenek Güneyyurt Meydanı'nda saat 13.00'da açıklama yaparak Ankara yürüyüşünü başlatacak.

MA’da yer alan habere göre Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, yürüyüşe ilişkin yapılan basın açıklamasında, direnişlerinin 85’inci gününde olduklarını, Kaymakam ve Vali ile görüşmeler yaptıklarını ancak bir sonuç elde edemediklerinin altını çizdi. Yılmaz, 16 Kasım'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini, Soylu'nun Valiye “Sorunu çözün” talimatı verdiğini aktardı.

'SABRIMIZ TAŞTI'

Yılmaz, “İşveren gidip İçişleri Bakanı ile görüşüp bu işten kaçmaya çalışıyor. Bizim anamızın ak sütü gibi helal olan tazminatımızı, maaşımızı ve işçi sağlığı ve iş güvenliği sağlansın dediğimiz için işten atıldık. Patronlar hala pazarlık yapmaya çalışıyor. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bizim sabrımız taştı. 85 gün bekledik, süreç bitti. Çarşamba günü saat 13.00'te bu yola çıkacağız. Bütün Türkiye’ye sesleniyoruz bize sahip çıkın, biz bu hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse bu yolda öleceğiz” diye konuştu.

Açıklama “Özbek şaşırma sabrımızı taşırma”, “Geri dönüş yok” sloganları ve alkışlarla son buldu.