Venezuela'dan ABD'nin Devrim Muhafızları kararına tepki

Venezuela Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine almasına tepki gösterdi.20-04-2019 17:25

Çeviri: Özgür Yılmaz

Venezuela Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine alma kararına karşı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

Venezuela Bolivarcı Cumhuriyeti, ABD'nin İran İslam Cumhuriyeti'nin Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine alma kararını kınamaktadır.

Bu hukuk dışı karar yalnızca uluslararası hukuğa değil, aynı zamanda antiterörist mücadele açısından ahlaken de yanlıştır. 

Venezuela Bolivarcı Cumhuriyeti'nin Hükümeti, İran'ın ve müttefiklerinin ortadoğudaki jeopolitik önemini, aşırılık ve terörizme karşı mücadelesini ve potansiyelini bilmektedir. İran İslam Cumhuriyeti, bölge için güvenliğin ve istikrarın devamında en önemli aktörlerden biridir. 

Bu bağlamda, Venezuela İram İslam Cumhuriyeti ile dayanışmaktadır ve herkesi uluslararası iletişim kanallarına, Birleşmiş Milletler kararlarına uymaya davet etmektedir. Emperyalist güç odaklarının halklara ve bağımsız hükümetlere karşı aldığı barışa, huzura ve ulusal egemenliğe karşı tavrı kınamaktadır. 

Caracas, 20 Nisan 2019

Kaynak: Venezuela Dışişleri Bakanlığı