Venezuela'da darbe girişimi

Kendini devlet başkanı ilan eden Amerika destekli Guaido, seçilmiş devlet başkanı Maduro'ya karşı, başkent Caracas’ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.30-04-2019 16:15

Venezuela’da, seçilmiş Maduro hükümetine karşı bir askeri darbe girişimi daha başlatıldı. Yetkililer, ABD destekli Guaido'nun başlattığı darbe girişiminin kontrol altına alındığını bildirdi.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ABD’nin açık destek verdiği Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, başkent Caracas’ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.  

GÜNCELLEME 00.22

Maduro hükümetine karşı darbeye katılan 25 asker Brezilya'dan sığınma talep etti.

GÜNCELLEME 22.43

Venezuela BM Temsilcisi Samuel Moncada: "İç savaş çıkartmak için yapılan bir girişimi daha atlattık."

GÜNCELLEME 22.39

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova: "Eğer Washington Venezuela'ya müdahale etmeyi bırakmazsa, durum felç olacak."

GÜNCELLEME 22.34

Trump:" Venezuela’daki durımu yakından izliyorum. ABD, Venezuela halkının ve özgürlüğünün yanında."

GÜNCELLEME 20.37

Venezuela Petrol Bakanı Manuel Guevedo: Demokratik yöntemlerle seçilen Başkan Maduro ile birlikteyiz. İşçilerin ve kurumlarımızın güvenliğini sağlamak için mücadele edeceğiz. PDVSA’nın kontrolü devlet yönetimindedir

GÜNCELLEME 20.25

Guaido: Bu süreç başlamadan önce müttefiklerimizle görüşüp, desteklerini aldık. Venezuela özgürleşene kadar operasyon devam edecek

GÜNCELLEME 19.50

Venezuela'nın Ankara Büyükelçiliği'nden darbe girişimi açıklaması: "Venezuela'da ordu az sayıdaki darbeci askeri grubu etkisiz hale getirmek için müdahalede bulundu."

GÜNCELLEME 19.13

Venezuela Savunma Bakanı Padrino Lopez: "Bu çılgınca ve terörist bir eylemdi. Küçük bir azınlık tarafından yapıldı. Bu şiddet eylemi bastırıldı. 2002’de gerçekleşen darbe girişimi gibi başarısızlığa uğradı. Bu eylem sonrası hayatını kaybeden kişiler olacak. Ancak bu faşist, vatan haini eylemi bastıracağız. Egemenliğe karşı herhangi bir kalkışmaya müsade etmeyeceğiz. Darbeye katılan askerlerin yüzde 80’i kandırılmış."

GÜNCELLEME 18.23

Guaido’dan sokak çağrısı: An bu andır, silahlı güçler ile birlikte tüm halk sokağa çıksın

GÜNCELLEME 18.16

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez: Faşistler asla ülkemizin özgürlüğünü engelleyemez.

GÜNCELLEME 18.10

PSUV Birinci Sekreteri Cabello: "Biz savaşçı ve devrimci bir halkız, emperyalizm bir daha Miraflores’e giremeyecek."

GÜNCELLEME 17.10

Venezuela Devlet Başkanı Maduro darbe girişimi sonrası ilk açıklamasını yaptı: "İç savunma komutanlarının tamamıyla görüştüm. Bana, anayasaya ve vatana bağlılıklarını bildirdiler. Barışı korumak için büyük bir eylem çağrısı yapıyorum. Kazanacağız!"

GÜNCELLEME 17.00

Bolivarcı hükümet destekçileri, başkent Caracas'ta eyleme geçti.

GÜNCELLEME 16.00

Devlet Başkanı Maduro'ya yönelik ABD destekli lider Guaido tarafından başlatılan darbe girişimine karşı, halk Başkanlık Sarayı önünde toplanmaya başladı.

DARBE GİRİŞİMİ

Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımlayan Guaido, zırhlı bir aracın önünde görülüyor. Guaido, “Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harekete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi” dedi. Guaido’nun açıklama yaptığı videoda, 2014’teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 yıl hapse mahkum edilen ev hapsindeki Leopoldo Lopez’in de yer aldığı görüldü.

Bir grup askerle hareket eden Guaido, tüm orduyu sokağa çıkmaya davet etti. La Carlota Hava Üssü yakınındaki gruba da göz yaşartıcı gaz atıldığı belirtildi.

'HER ŞEY KONTROL ALTINDA'

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, “sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini” askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı.

TeleSur'un aktardıklarına göre, Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) 1. Sekreteri Diosdado Cabello, Da La Carlota Üssü'nde her şeyin kontrol altına alındığını söylerken, "Herkesi Caracas'ta sokağa çıkmaya davet ediyorum" dedi.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino, "Hainlerin değil, nayasa ve cumhuriyetin yanındayız" dedi.

İletişim Bakanı da, "Bolivarcı Ulusal Silahlı Güçler'in (FANB) anayasal düzenin yanında olduğundan kuşkumuz yok" mesajı paylaştı. Bakan, "La Carlota Hava Üssü'nde her şey normale döndü" dedi.

İLK TEPKİLER

Darbe girişimine karşı ilk tepkilerden biri Evo Morales'ten geldi. Morales, "Venezuela'da darbe girişimine karşıyız, kardeşim Nicolas Maduro’nun yanındayım, ABD imparatorluğu yeni bir saldırıda bulundu" dedi.

Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque ise ABD destekli darbeyi desteklediklerini açıklayarak, "Venezueladaki asker ve halka çağrı yapıyoruz, demokrasi ve yeniden kuruluş için diktatörlüğü devirin” dedi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Cane ise, "Ülkede şiddeti tırmandıran bu darbe girişimini kınıyoruz. Terörü bir yöntem olarak uygulayan vatan hainlerinin girişimi boşa çıktı" ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAYDAN DARBE GİRİŞİMİNE DESTEK

ABD ise darbe girişimini destekledi. Beyaz Saray Savunma Danışmanı John Bolton, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla, "Anayasayı koru ve halkın yanında ol, Ulusal Meclisl'e birlikte hareket et. Amerika, Venezuela halkıyla birlikte" dedi.

VENEZUELA YÜKSEK MAHKEMESİ'NDEN GÖZALTI KARARI

Öte yandan, Venezuela Yüksek Mahkemesi, sabah serbest bırakılan muhalefet lideri Lepoldo Lopez ve Ulusal Meclis’ten birçok kişi için gözaltı kararı verdi.