Venezuela'da büyük anti emperyalist miting

Ülkedeki siyasi krizden sonra ortaya çıkan elektrik sabotajının ardından binler başkanlık sarayı önünde devlet başkanı Nicolas Maduro'ya destek için toplandı.10-03-2019 08:53

İleri Haber

Ülkedeki siyasi krizden sonra ortaya çıkan elektrik sabotajının ardından binler başkanlık sarayı önünde devlet başkanı Nicolas Maduro'ya destek için toplandı. 

Venezuela'da 18 ilde yaşanan ve ülkenin yüzde 70'ini etkileyen, ana elektrik dağıtıcısı Simon Bolivar Hidroelektrik Merkezi'ndeki 3 büyük jeneratörün sabote edilmesi sonucu yaşanan elektirk sabotajının ardından, Venezuela halkı başkanlık sarayı Miraflores'te devlet başkanı Nicolas Maduro'ya destek vermek için büyük bir anti emperyalist miting düzenledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki elektrik sistemine düzenlenen saldırının sorumluları olarak kendini başkan ilan eden Juan Guaido, Venezuela'daki siyasi krizi körükleyen önemli aktörlerden biri olan ABD senatörü Marco Rubio ve ABD yönetimini gördü. Maduro, "Bu sabotajı gerçekleştirebilecek teknik donanım yalnızca ABD'de var" şeklinde konuştu.

9 Mart Venezuela'da 2015'te dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın Venezuela'yı "çılgın ve değişik" bir ülke olarak nitelemesinden sonra hükümet tarafından "Anti emperyalist gün" olarak kutlanmaya başladı.