Venezuela-Rusya buluşması sona erdi: Rusya dış müdahaleye karşı Venezuela'nın yanında

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodríguez ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmesi sona erdi.02-03-2019 16:15

Özgür Yılmaz

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodríguez ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşmesi sona erdi. Görüşmeden öne çıkan başlıklar şu şekilde:

-Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela'da yaşanan siyasi krizin dış müdahale ile tetiklendiğini belirtti. Rusya, Venezuela'nın meşru hükümetine olan desteğini yineledi. 

-Lizbon'da yer alan Venezuela Devlet Petrolleri Şirketi PDSVA'nın Avrupa merkezi Moskova'ya taşınacak. 

-Venezuela, Rusya'dan ilaç ve gıda alacak. 

-Moskova Venezuela'ya 7,5 tonluk ilaç gönderecek. 

-Rusya Venezuela'ya dış müdahaleyi engellemek için yasal önlemlerin alınacağını açıkladı.

-Karşılıklı yeni anlaşmalar imzalanacak.

-Rodríguez Venezuela'yı istikrarsızlaştırmaya çalışan paramiliter gruplar olduğunu açıkladı. Delcy Rodríguez "Venezuela'da teröre izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

-Rusya olası ABD askeri müdahalesine karşı Venezuela'nın yanında olacağını açıkladı.

Bunun yanında Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodríguez ise, Venezuela muhalefetiyle 2018 seçimlerinden önce görüşmek istediklerini ancak bu isteğin kabul edilmediğini belirtirken, olası görüşmeler için 5 şart ortaya koydu.

Bu şartları "Venezuela'nın egemenliğine saygı duyulacak, Venezuela'da barışın sağlanması garantisi verilecek, hükümetin verdiği cezalar kabul edilecek, hükümet ve muhalefet arasındaki farklılıkları bilen bir mekanizma kurulacak, son olarak da Venezuela'nın içişlerine herhangi başka bir devlet karışmayacak" şeklinde sıraladı.