Venezuela, Kolombiya sınırını kapattı

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Venezuela ve Kolombiya arasındaki üç geçişin geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.23-02-2019 08:39

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, "Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela'nın egemenliği ve ülkedeki barışa karşı ciddi ve yasa dışı tehditler nedeniyle" iki ülke arasındaki üç geçişin geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Rodriguez'in sosyal medya hesabından duyurduğu Kolombiya sınırını kapatma kararı, ABD destekli muhalefetin ülkeye "insani yardım" getireceğini iddia ettiği 23 Şubat öncesi alındı. Venezuela, daha önce de Brezilya ile olan sınırın kapatılmasına karar vermişti.

'İNSANİ YARDIM TARTIŞMALARI ABD'NİN İŞGAL STRATEJİSİNİN BİR PARÇASI'

Venezuela'da ABD destekli muhalefetin ülkedeki işgal stratejilerinden biri olan "insani kriz ve yardım" tartışmaları, muhalefet ve hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "yardım" tartışmalarının, "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.

Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu öne sürerek, ülkeye “yardım” girmesi gerektiğini öne sürüyor.