Venezuela hükümeti, ABD destekli Guaido’yu kamu görevlerinden men etti

Venezuela hükümeti, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden ABD destekli muhalif lider Guaido'yu 15 yıl boyunca kamu görevinde bulunmaktan men etti.28-03-2019 22:21

Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden ABD destekli muhalif lider Juan Guaido, 15 yıl boyunca kamu görevinde bulunmaktan men edildi. 

Hükümet denetçisi Elvis Amoroso'nun devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Herhangi bir devlet dairesinin bir görevinde vatandaş Juan Guaido’nun yasada belirlenen süre boyunca diskalifiye edilmesi kararı alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

'SEYAHAT İÇİN HARCADIĞI PARAYI MAAŞIYLA KARŞILAMASI İMKANSIZ'

Amoroso, Guaido’nun Ulusal Meclis Başkanı olarak görevlendirilmediği halde 91 seyahat yaptığını ve bunun için 570 milyon Bolivar harcadığını, bu rakamı maaşıyla karşılamasının imkansız olduğunu aktardı.

248 GÜN YURT DIŞI GEZİSİ YAPAN MECLİS BAŞKANI 

Hükümet yetkilisi, Ulusal Meclis Başkanı'nın 248 gün yurt dışında olduğunu hatırlatarak, “Bildirgesindeki verileri tahrif ettiği ve bildirimde bulunmadan uluslararası kuruluşlardan para aldığı tahmin ediliyor” dedi. 

Amoroso ayrıca Guaido’yu kamu işlevlerini gasp etmekle suçlarken, “Venezuela halkına ve ulusal mirasa zarar veren yabancı hükümetlerle eylemlerde bulundu” şeklinde konuştu. 

Yetkili, hükümetin yolsuzluk iddialarını araştırmaya devam edeceğini belirterek Guaido için Gümrük ve Vergi Dairesi Hizmetinden (Seniat) geçici başkanın kaldığı oteller için denetleme istendiğini açıkladı. (İHA)