Venezuela, ABD'li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat verdi

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza, Venezuela'nın ABD diplomatik personeline ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verdiğini duyurdu.12-03-2019 19:56

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Venezuela'nın ABD'li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verdiğini duyurdu.

ABD diplomatik personelinin ülkenin istikrarını ve bütünlüğünü tehdit ettiğini kaydeden Arreaza, "ABD diplomatik personeli, önümüzdeki 72 saat içerisinde Venezuela'yı terk etmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

'DİPLOMATİK İLİŞKİ ANCAK BM ÜZERİNDEN KURULABİLİR'

Arreaza, ABD yönetiminin, Venezuela yönetimi ile yeniden diplomatik ilişki kurmak istemesi halinde, bunun ancak Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 23 Ocak'ta ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı alarak, ABD'li diplomatların ülkeden ayrılmasını istemişti.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı da, ocakta Venezuela'daki ABD Büyükelçiliği'nde görevli ikinci derece personeline ülkeyi terk etmesi talimatı verdi fakat birinci derece personelin görevlerine devam edeceğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ABD, Venezuela'daki büyükelçiliğinde bulunan tüm personelini bu hafta geri çekecek. Bu karar, Venezuela'daki kötüleşen durumu ve ABD büyükelçiliğindeki diplomatik personelin varlığının ABD politikasında bir kısıtlama haline geldiği sonucunu yansıtıyor" ifadesini kullandı.