Veli-Der: Okullarda salgın yayılımı ve eşitsizlik artıyor

Veli-Der, “Salgında Yüz Yüze Eğitimde 5. Hafta” raporunu açıkladı.08-10-2021 16:21

İleri Haber

Veli-Der’den yapılan yapılan açıklamada, yüz yüze eğitimin 5. haftasında farklı illerden az 441 sınıfın karantinaya alındığı belirtilirken, karar alıcılar Çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin sağlığından, haklarından; çocuklarımızın yüz yüze eğitim, kamusal eğitim hakkından sorumlusunuz.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) “Salgında Yüz Yüze Eğitimde 5. Hafta” raporunu Genel Merkez’de düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Açıklamayı, Veli-Der Sözcüsü Aysun Eren yaptı. “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ nün yıl dönümünde alınmayan önlemler nedeniyle yaşamını kaybeden tüm öğretmenleri saygıyla anıyor, tüm imkansızlıklara rağmen çocuklarımızın yaşamına dokunmak için insan üstü bir çaba gösteren tüm öğretmenlere teşekkür ediyoruz” denilirken salgının 5. haftasındaki tabloda yüz yüze eğitimin sürdürülemediğinin görüldüğü vurgulandı.

Veriler, şöyle açıklandı:

Kocaeli’de en az 98 sınıf, Mersin’ de en az 80 sınıf, Çanakkale’ de en az 68 sınıf, Bolu’ da en az 32 sınıf karantinada. Büyükşehirlerde yaşanılan tablonun vehameti ise ciddi boyutta. Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’ da en az 92, Kartal ve Maltepe’ de en az 58 sınıf olmak üzere en az 150 sınıf 5. hafta ile birlikte karantinaya alındı. Kartal Türk Kızılayı Anadolu Lisesi’nde 9 öğretmene, okul öğretmenlerinin %15’ ine (+) tanısı konuldu. En az 150 öğrenci temaslı ve 5 sınıf karantinaya alındı. Kartal Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde 16 öğrenciye (+) tanısı konuldu, en az 189 öğrenci temaslı ve 8 sınıf karantinada.

‘ÖZEL OKUL  VE KAMU OKULLARI ARASINDA EŞİTSİZLİK VAR’

Bu okullarda yaşanılan sorunların ülke genelinde tüm okulların gerçekliği olduğu vurgulanan raporda, Edirne Veli-Der tarafından Edirne özelinde gerçekleştirilen ve 358 velinin katıldığı anket sonuçları da paylaşıldı. Sonuçlarda, kamu okullarında öğrencisi olan velilerin 84,4’ü alınan önlemleri yeterli bulmadığı, yüzde 68’ i ise çocuklarının sınıf mevcudu 26 ve üzerinde olan sınıflarda eğitime devam ettiğini belirtti. Ankete katılan velilerin yüzde 82, 6’sı ise okullarında yeterli temizlik personelinin olmadığını ifade etti. Sonuçlar, “Ankette ortaya çıkan en önemli başlık ise alınan önlemler noktasında özel okullarla kamu okulları arasında yaşanan eşitsizliktir” olarak değerlendirildi.

Raporda, tespitler ve önerile şöyle sıralandı:

- Bir an önce 15 bin öğretmen göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması, yeterli yardımcı personel istihdamı ve ek derslik sağlanmalı, sınıflar seyreltilmeli, aşı, havalandırma, hijyen, fiziki mesafe bütünlüklü bir şekilde yaşama geçirilmelidir.

- Karantinaya alınan sınıfların artışına rağmen sınavlar ve ders içerikleri ile ilgili bir düzenleme yapılmamaktadır. Birinci ara tatil öncesi yapılacak sınavlar yaklaşıyor. Öğrenme kayıpları dikkate alınarak öğretim programları ve ders içeriklerinde düzenlemeye gidilmediği için birinci sınavlar sonucunda ciddi bir “başarısızlık(?)” oluşacaktır. Bu durumun okul terkini tetikleme riski olduğu unutulmamalıdır. Bu konu ile ilgili acil düzenlemeler yapılmalıdır.

- Karantinaya alınan sınıflarda uzaktan eğitime geçilmektedir. Ancak MEB’ in yayınladığı son verilerle en az 4 milyon 247 bin öğrenci uzaktan eğitime ulaşamamakta, ulaşabilen öğrencilerin %61’ i ise cep telefonu ile erişim sağlamaya çalışmaktadır. Çocuklarımızın ihtiyacı olan cihaz ve internet erişimi acilen ücretsiz sağlanmalıdır.

- Havaların soğuması ile birlikte pencereler ve kapılar kapanmaya başladı. Havalandırma sisteminin olmaması salgın açısından riski artırıyor. Tüm okullarda havalandırma sistemin sağlanması için bir an önce önlem alınmalıdır.

- Günlerin kısalması ve ileri saat uygulamasının olmamasından dolayı öğrenciler ve eğitim emekçileri kısa süre sonra zifiri karanlıkta okula gitmeye başlayacak. İkili eğitimin devam ettiği okullarda ise bu sorun  hem çocuklarımızın, öğretmenlerin güvenliği, hem de okullara ulaşım ve dinlenme hakkı açısından ciddi sorunlara neden olacaktır. Siyasi iktidar mutlaka bu konuda adım atmalı ve enerji tasarrufu sağlamadığı açık olan bu karardan vazgeçerek ileri saat uygulamasına geçilmeli, gün ışığından daha fazla yararlanmalıdır.

- Ekonomik kriz derinleşiyor ve çocuklarımız da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Tüm öğrencilere ücretsiz sabah kahvaltısı ve öğle yemeği verilmeli, ücretsiz su sağlanmalıdır.

- Karantinaya alınan sınıflarda görüyoruz ki çocuklarımızda (+) vakaların çıkması ile birlikte velilerde de (+) vaka artışı hızla yayılmaktadır. Ayrıca (+) tanısı konulan  ve karantinaya alınan sınıflarda çocuklarımızın bu zor dönemlerinde ebeveynlerine ihtiyacı vardır. Örneğin Mersin Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde (+) tanısı konulan bir çocuğumuz yoğun bakımda tedavi görmektedir. Karantinaya alınan tüm sınıflarda karantina süresince ve (+) tanısı konulan çocuklarımızın tedavisinin devam ettiği süre boyunca  çalışan tüm velilere ücretli izin hakkı verilmelidir.

- MEB, bu hafta aldığı kararla 7. ve 11. sınıflar için de destekleme ve yetiştirme kurslarının açılması kararını aldı. MEB’in önceliği öğrencileri sınava hazırlamak, yarıştırmak, rekabet ettirmek. Bizim önceliğimiz ise çocuklarımızın içinde yaşadıkları dünyayı algılamaları, ilgi ve yeteneklerinin farkına vararak onları geliştirmeleri ve bilişsel, psikolojik, sosyal, duyuşsal ve fiziksel olarak gelişmeleridir. Salgında yaşanan eğitim kayıplarını telafi etmeden öğrencilerimizin eğitimlerine sağlıklı olarak devam etmesi mümkün değildir. DYK değil gerçek bir telafi programı istiyoruz. Sadece 7. ve 11. sınıflar için değil tüm sınıflar için önlem alınmasını istiyoruz.

KARAR ALICILARA UYARI

Raporda, karar alıcılar “Çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin sağlığından, haklarından; çocuklarımızın yüz yüze eğitim, kamusal eğitim hakkından sorumlusunuz” şeklinde uyarıldı.