Veli Ağbaba: Emeklilik ikramiyesi 1260 TL olmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bayramlarda emeklilere ödenen bin liralık ikramiyenin 1260 liraya yükseltilmesi için TBMM’ye yasa teklifi verdi.05-05-2019 09:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2019'da Cumhurbaşkanı maaşının yüzde 26 zamlandığını belirterek, bayram ikramiyelerine de aynı oranda zam yapılmasını önerdi.  Ağbaba, bayramlarda emeklilere ödenen bin liralık ikramiyenin 1260 liraya yükseltilmesi için TBMM’ye yasa teklifi verdi.

'İKRAMİYELERE ZAM YAPILMAZSA EMEKLİER YÜKSEK ENFLASYONA YENİK DÜŞECEK'

Bin liralık ikramiyenin günümüz koşullarında yetersiz olduğunu ve bayram ikramiyelerinin enflasyona yenik düştüğünü vurgulayan Ağbaba, şunları kaydetti:

“Emeklilere bayramlarda ikramiye ödenmesi, ilk kez 2015 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilmiş ve bir maaş tutarında ikramiye öngörülmüştür. Bu teklifin yaşama geçirilmesi ancak 2018 yılında mümkün olmuştur. İkramiye tutarı ise bin lira olarak ilan edilmiştir. 2019'da ise ikramiyelere zam yapılmaması emeklilerin yüksek enflasyona yenik düşmesine neden olacaktır. Bu yıl ödenecek ikramiyelere yüzde 26 oranında zam yapılması ve bin liralık ikramiye tutarının 1.260 lira olması zorunluluk halini almıştır. Aradaki 260 lira, geçim savaşının zorlaştığı günümüz şartlarında emekliler ile dul ve yetim yurttaşlarımız açısından önemli bir meblağdır.”

Ağbaba ayrıca, dul ve yetimlerin azami yüzde 50 ve yüzde 25 oranında ikramiye almasının hakkaniyetle bağdaşmadığını da vurguladı ve dul ve yetimlerin azami paylarının 2 ikramiye oranından hesaplanmasını istedi.