'Vekilim türbanlı olsun' talimatı

AKP’de TBMM Başkanlığı seçimi için geri sayım başlarken, Erdoğan’ın kendisine ve Meclis Başkanı’na vekâlet edecek ismin ‘türbanlı’ olmasını istediği öğrenildi.03-11-2017 08:05

AKP’de, TBMM Başkanlığı, Başkanlık Divanı üyeliği ve grup başkanvekilliği seçimleri nedeniyle kulisler yoğunlaştı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeniden aday olmayacağı belirtilirken, yerine düşünülen isimler arasında AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın ağırlık kazandığı konuşuluyor.

VEKİLİM TÜRBANLI OLSUN’

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise, AKP’ye düşen 2 TBMM Başkan Vekilliği’nden birine ‘türbanlı’ bir kadın milletvekilinin getirilmesini istediği iddia edildi. Böyle bir seçimin gerçekleşmesi durumunda, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı’nın yurtdışında olduğu zamanlarda her ikisine vekâlet edecek olan TBMM Başkanvekili, milletvekilleri ve bakanlardan sonra ilk kez türbanlı olacak.

TBMM Başkanlığı, TBMM Başkan Vekillikleri ve grup başkanvekilliklerinde Erdoğan’ın belirleyici olacağı, Başkanlık Divanı üyeliklerinde ise vekillerin serbest bırakılacağı dillendiriliyor.

İSMAİL KAHRAMAN KULİSLERİ

Kulislerde en fazla merak edilen konuların başında TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın devam edip etmeyeceği yer alıyor. Kahraman’ın devam edeceğini söyleyenler olmakla birlikte yeniden aday olmayacağını dile getirenler ağırlıkta. Hatta Kahraman’ın gelecek hafta, aday olmayacağını açıklayacağı ileri sürülüyor. TBMM Başkanlığı için ise partide çok sayıda adayın ismi geçiyor. Bunların başında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya geliyor. Söz konusu isimler arasında öne çıkan ismin ise Yazıcı olduğu ifade ediliyor.

TBMM BAŞKANLIĞI İÇİN SÜREÇ 12 KASIM’DA BAŞLIYOR

AKP’nin, grup başkanvekili seçimlerini TBMM Başkanlığı seçiminden hemen sonra yapması bekleniyor. TBMM Başkanlığı için seçim takvimi ise 12 Kasım’da başlayacak. 12-16 Kasım arasında adaylık başvuruları alınacak. Seçimin, TBMM İçtüzüğü gereği 21 Kasım’a kadar tamamlanması gerekiyor. AKP’nin, başkanlık seçimini 17 Kasım ya da 20 Kasım’da tüm turları tek günde tamamlayarak yapmayı planladığı konuşuluyor.