Vatandaşı krize, Diyanet’i paraya boğdular: Bütçe yetmedi, ek istedi

Diyanet yıla kendisine ayrılan 7.7 milyarlık ödenekle başlayan Diyanet, bununla yetinmeyerek ek bütçe istedi.09-08-2018 11:06

AKP’nin ideolojisini yaşama geçirmede en önemli araçlarından olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dev boyutlara ulaşan bütçesi her yıl katlanarak büyüyor. Yıla en önemli icracı bakanlıkları geride bırakan dev bütçelerle başlayan Diyanet’e hiçbir yıl ödeneği yetmedi ve yılı ek ödenek alarak tamamladı. Bu yılın ilk altı ayının sonunda da 7.7 milyarlık bütçesinin yetmeyeceğini gören Diyanet, şimdiden 550 milyonluk ek ödeneğe ‘ihtiyaç duydu’.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yılın ilk altı ayındaki gerçekleşmeler ve ikinci dilime ilişkin öngörülerin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu yayımlandı. Rapora göre, geçen yılı da ek ödenek alarak 7.3 milyarlık harcama ile tamamlayan Diyanet’e, bu yıl için yüzde 12’lik artışla 7.7 milyarlık bütçe ödeneği ayrıldı. Ancak altı ayın sonunda 4 milyar lira harcayan kurum, yıl sonu gerçekleşme tahminini 8.3 milyar lira olarak güncellendi.

EN BÜYÜK ARTIŞ PERSONEL HARCAMLARINDA

Ocak-Haziran döneminde bütçesinin yüzde 52’sini harcayan Diyanet’in harcama kalemleri arasında geçen yıla göre en yüksek artış, yıl içinde yapılan özel düzenlemelerle en düşük maaşın 3 bin liraya çıktığı personele yapılan harcamalarda yaşandı. 100 bini imam-müezzin, 20 bini kadrolu Kuran kursu öğretmeni, 20 bini geçici Kuran kursu öğreticisi, 3 bini vaiz ve bin 250’si müftü olmak üzere personel sayısı 144 bin 250’ye ulaşan Diyanet, bu dev kadroya sosyal güvenlik primleri ile birlikte 3.8 milyar TL ödedi.

Başkan Ali Erbaş da, rapora yazdığı sunuşta bütçelerinin yüzde 95’inin personel harcamalarına gittiğinin söyledi.

ATEİZM VE DEİZM YAYINLARI HAZIRLANACAK

Öte yandan Diyanet’in ek vergi istediği yılın ikinci dönemine ilişkin faaliyetlerinden bazıları ise şunlar:

-Yeni kuşakların anlayabileceği nitelikte yayınlar hazırlanacak. Ateizm, deizm, agnostisizm konularında iki yayın hazırlanacak.

-FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleri de dâhil olmak üzere yurt içinden ve yurt dışından intikal eden ihbar ve şikâyet dilekçeleri incelenerek bunlardan gerekli görülenler hakkında inceleme ve soruşturma yaptırılacak.

-Din İstismarı İle Mücadele Programına devam edilecek, Eylül ayında 41 ilde program gerçekleştirilecek.”