Varlık Fonu üyesi Fuat Tosyalı'nın şirketleri kamudan 1,1 milyar liralık boru ihalesi almış

Varlık Fonu üyesi Fuat Tosyalı'nın şirketleri kamudan 1,1 milyar liralık boru ihalesi almış

Erdoğan'ın TVF Yönetim Kurulu Üyesi olarak atadığı Fuat Tosyalı’nın şirketlerinin kamu kurumlarına milyonlarca lira değerinde boru sattığı ortaya çıktı. Tosyalı, 31 Mart seçimlerinde AKP’nin İskenderun mitingine katılarak AKP’nin adayı için oy istemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018’de Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) Yönetim Kurulu Üyesi olarak atadığı Fuat Tosyalı’nın şirketlerinin kamu kurumlarına milyonlarca lira değerinde boru sattığı ortaya çıktı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Fuat Tosyalı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tosyalı Holding’e bağlı birçok şirket bulunuyor. Holding'e bağlı şirketler kamu kurumları ile belediyelerden 2012 ile 2021 yıllarını kapsayan son 10 yıllık dönemde tam 1 milyar 170 milyon TL değerinde 43 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin çok büyük kısmını ise kamu kurumlarının açtığı "boru alım" ihaleleri oluşturuyor.

SON 6 YILDA 19 İHALE

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Holding’e bağlı şirketlerden biri olan Tosçelik Spiral Boru Üretim Sanayi Anonim Şirketi, kamudan 2016 ile 2021 yılları arasını kapsayan 6 yıllık dönemde 19 ayrı ihale aldı. Bu 19 ihalenin toplam bedeli ise yaklaşık 942 milyon TL’yi buluyor. Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) geliyor.

Tosyalı Holding’e bağlı olan bir diğer şirket ise Tosçelik Profil ve Saç Endüstrisi Anonim Şirketi. Bu şirket de 2012 ile 2020 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde kamu kurumlarından tam 61 milyon TL değerinde 23 ayrı ihale aldı. Bu şirketin ise en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında 15 ihale ile TPAO geliyor.

İSKİ'YE DE ÇELİK BORU SATTI

Holding’e bağlı olan ve kamudan ihale alan bir diğer şirket de Tosyalı Dış Ticaret Anonim Şirketi. Bu şirketin de AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nden 2014 yılında tam 126 milyon 430 bin TL’lik ihale aldı. Şirket bu ihaleyle İSKİ’ye milyonlarca liralık çelik boru sattı.

AKP İÇİN OY İSTEMİŞTİ

Ayrıca, Fuat Tosyalı, 31 Mart seçimlerinde AKP’nin İskenderun mitingine katılarak AKP’nin adayı için oy istemişti.