Varank'ın askeri helikopterle tüplü dalışa gittiği iddiası Meclis'te

Varank'ın askeri helikopterle tüplü dalışa gittiği iddiası Meclis'te

Mustafa Varank'ın askeri helikopterle tüplü dalışa gittiği iddiası Meclis gündemine taşındı bilgi talep edildi.

Bakan Mustafa Varanık'ın askeri helikopterle tüplü dalışa gittiği iddiası üzerine DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu tarafından soru önergesi verildi ve konuya ilişkin bilgi talep edildi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Sivas'ın Gökpınar Gölü'nde tüplü dalış gerçekleştirmesi için askeri helikopter ve personelin  tahsis edildiği iddia edildi. Söz konusu iddia, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

ÖNERGEDE İDDİALARA YER VERİLDİ

İddiaya dair soru önergesi veren Yeneroğlu, şunları kaydetti:

"11 Temmuz 2021'de Sivas'ın Gürün ilçesi Gökpınar Gölü'nde gerçekleştirdiğiniz tüplü dalış ile alakalı olarak; Tunceli ili Ovacık ilçesinde bulunan ve terörle mücadele operasyonlarında kullanılan bir askeri helikopterin ve askeri personelin o gün için size tahsis edildiği, helikopterin Ovacık'tan havalanarak sizi Sivas'tan aldığı, sonra Gürün'e götürdüğü, burada tüplü dalış etkinliğini gerçekleştirmenizi beklediği ve dalış bittikten sonra sizi tekrar Sivas'a bıraktığı ve boş olarak görev yeri olan Ovacık'a döndüğü iddia edilmektedir. Kalekol savunmalarında havadan indirme görevleri icra eden ve her an göreve hazır olması gereken askeri helikopterin, askeri göreve ilişkin tahsis amacı dışında bir bakanın görev alanı içerisinde de olmayan bir tüplü dalış etkinliği için tam gün olarak kullanımına bırakıldığı iddiası kamuoyuna yansımıştır."

VARANK'A 3 SORU

Yeneroğlu, Varank'ın yanıtlaması için şu soruları sordu:

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın görev alanı içerisinde tüplü dalış faaliyeti yer almakta mıdır?

- Gökpınar Gölü'nde gerçekleştirdiğiniz tüplü dalışa giderken terörle mücadelede kullanılan askeri bir helikopter ile ulaşım sağladınız mı?

- Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki bir helikopteri tahsis amacı dışında kullandıysanız; bu helikopterin Tunceli, Ovacık/Sivas Merkez/Sivas, Gürün, Gökpınar Gölü gidiş rotası ile Gökpınar Gölü/Sivas Merkez/Tunceli, Ovacık dönüş rotasındaki yakıt masraflarını ödediniz mi?