Van’daki Konya Katliamı açıklamasına polis müdahalesi: 5 kişi gözaltına alındı

Konya’da 7 kişinin katledilmesine ilişkin Van’da yapılan açıklamaya polis müdahale etti, 5 kişi darbedilerek gözaltına alındı.31-07-2021 16:52

Konya’da yapılan ırkçı saldırı sonrasında 7 kişinin katledilmesine ilişkin Van’da yapılan açıklamaya polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, 5 kişi darbedilerek gözaltına alındı. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Van’da bulunan Sanat Sokağı’nda ortak açıklama yaparak, Konya’da 7 kişinin ırkçı saldırı sonrasında katledilmesine tepki gösterdi. Basın açıklaması okuyan İHD Şube Başkanı Mehmet Karataş, “Dün Konya’da 7 Kürt yurttaşın hunharca öldürülmesi göz göre göre gelmiş bir katliamdır. Katiller önceden bu aileye saldırmasına rağmen tutuklanmamış ve açık ırkçı, ayrımcı tehditlerine rağmen salıverilmiştir. Kürtlere ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar, iktidarın söylem ve politikalarından bağımsız değildir. İktidar partisi mensuplarının söz konusu saldırıları kınamaması, faillerle yakın bir zihniyete sahip olması ve açıklamalarında failleri sahiplenmesi bu saldırıların artmasına yol açmaktadır. AKP-MHP iktidarının temsilcilerinin maktulleri suçlayan yaklaşımları, toplumsal barışı ve birlikte yaşam duygusunu zedelemektedir” dedi. 

TOPLUMSAL BÜTÜNLÜK ÇAĞRISI

Karataş, “Van Emek ve Demokrasi Güçleri olarak; yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine ve toplumsal travmalara yol açan bu saldırıları kınıyoruz. Kürt kimliğine ve Kürtçeye yönelik her türlü ırkçı saldırıya zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Tüm toplum kesimlerini, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini bu ırkçı eğilime karşı toplumsal bütünlüğü savunmaya davet ediyoruz” dedi. 

Açıklamanın ardından sloganlar atarak dağılan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kişi darbedilirken, 5 kişi gözaltına alındı. Müdahale sonrasında çevrede bulunan yurttaşlar polislere tepki gösterdi.