Van'da bir mahalle daha karantinaya alındı, bir muhtar daha görevden uzaklaştırıldı

Valilik açıklamasında, "Mahalle muhtarı Ali Rıza Yığrap 'görevlilere yardım etmemek, görevi ihmal' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında Çaldıran Kaymakamlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.28-04-2020 18:10

Van’ın Başkale İlçesi’ndeki Ömertaş Mahallesi muhtarının görevden alınması ve mahalleye karantina uygulanmasının ardından Çaldıran ilçesindeki Salahane Mahallesi muhtarı da görevden uzaklaştırıldı. Mahalle, Covid-19 nedeniyle karantinaya alındı.

Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Salahane Mahallesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Valilikten yapılan açıklamada, mahalleye il dışından gelen bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.

'GÖREV İHMALİ' NEDENİYLE GÖREVDEN ALINDI'

Bu nedenle 316 hane 1316 nüfuslu mahallenin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mahalle muhtarı Ali Rıza Yığrap 'görevlilere yardım etmemek, görevi ihmal' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında Çaldıran Kaymakamlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştır.

İlimizde Başkale ilçesine bağlı Belliyurt, Ilıcak, Esenyamaç, Örmetaş mahalleleri, Gürpınar ilçemizin Günbaşı, Öveçli mahalleleri, Çaldıran ilçesi Salahane Mahallesi, İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi 1, 2, 3 ve 4. sokaklar, Cevdetpaşa Mahallesi Selçuklu Sokak'ta bir apartman, Selimbey Mahallesi Üçevler Caddesi'nde bir bina, Selimbey Mahallesi Dabbağoğlu Sokak'ta karantina uygulaması devam etmektedir."

KENTTE 220 VAKA VAR

Çaldıran ilçesine bağlı Zülfübulak Mahallesi'nde karantina uygulamasının kaldırıldığı bildirilen açıklamada, kentte 34 bin kişinin gözlem altında tutulduğu, vaka sayısının 220, taburcu olan hasta sayısının 127, entübe durumda da bir hastanın bulunduğuna yer verildi.

Açıklamada, koronavirüs nedeniyle 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

BİR MUHTAR DAHA GÖREVDEN ALINMIŞTI

Van'ın Başkale ilçesindeki Örmetaş Mahallesi'nde Covid-19 vakalarını gizlediği için Muhtar Mikail Duman görevden alınırken, yeni çalışmalarda 22 olan Covid-19 pozitif sayısının 44'e çıktığı belirtildi. Mahalle, Sağlık Bakanlığı'nca özel çalışma alanı ilan edildi.