Van’da bin 500 gündür devam eden eylem ve etkinlik yasağı Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Murat Sarısaç, Van’da bin 500 gündür devam eden eylem ve etkinlik yasağını Meclis gündemine taşırken, AKP'nin yasaklara takılmadığını belirtti.22-10-2020 09:43

HDP Milletvekili Murat Sarısaç, Van'da olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının kaldırılmasına rağmen bin 500 gündür valilik tarafından her türlü gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması vb. hakların yasaklanmasını TBMM gündemine taşıdı.

Yasaklara ilişkin soru önergesi hazırlayan Sarısaç, Anayasal haklarının tamamen ortadan kaldırıldığını belirtirken, AKP'nin yasaklara takılmadığını ifade etti.

MA’nın haberine göre Sarısaç, “Söz konusu yasakların fiiliyatta iktidar ve çevresini kapsamadığı, daha çok muhaliflere dönük bir araç olarak kullanıldığı da kamuoyuna yansımaktadır. Söz konusu yasaklamalar, Temmuz 2018’de OHAL’in kaldırılmasıyla sona erse de Van’da kalıcılaştırılmıştır. Valiliğin her 15 günde ilan ettiği yasaklara karşı Van Barosu’nun açtığı iptal davalarıysa, yasakların ‘orantılı ve ölçülü’ olduğu belirtilerek reddedilmektedir” ifadelerini kullandı.

Sarısaç’ın önergesinin devamında şunları kaydetti:

“Van’da AKP’nin hiçbir etkinliğinin söz konusu yasaklara takılmadığı görülmektedir. Buna karşın Van’da en büyük siyasi parti olan HDP başta olmak üzere muhalif kesimlerin çalışmaları engellenmektedir. Hatta yasaklar gerekçe gösterilerek milletvekillerin halkla bir araya gelmesi ve seçmenleriyle birlikte sokakta yürümeleri dahi birçok engele takılmaktadır.”