Van'da 2 bin 700 yıllık kafatası olmayan kadın iskeleti bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Van Kalesi'nin kuzeyinde yürütülmekte olan kazı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık kafatası olmayan bir kadın iskeleti bulundu.28-07-2019 14:46

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında Urartu tarihi, kültürü, yaşam tarzına yönelik bilimsel araştırmalar yapılıyor.

Arkeolog ve bilim insanlarından oluşan ekip, Urartuların yerleşim yerlerinden biri olan alanda yürüttükleri kazı çalışması sırasında 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğu öngörülen kadın iskeleti buldu.

Doç. Dr. Konyar, çalışmalarında Urartuların bu alanı daha çok mezarlık olarak kullandığını tespit ettiklerini belirtti. Yerleşim alanının içinde bir nekropolün (mezarlığın) bulunmasının sıradışı bir durum olduğunu da ekleyen Konyar, Urartuların genellikler nekropollerini yerleşim yaptıkları alanın dışında tuttuğunu söyledi.

'FARKLI DEĞERLENDİRMEK İSTEMİŞLER'

Doç. Dr. Erkan Konyar, "Urartularda kafataslarının daha özen gösterilip başka alanlara bırakılma geleneği var. Önceki yıllarda farklı bölgelerde yaptığımız kazılarda da aynı davranışı bulmuştuk. Bu ata kültürüyle ilgili, yani insani bir şey. Sizi en çok anımsatan şey suretinizdir, onlar da bunu farklı değerlendirmek istemişler" dedi. 

Daha önce de nekropol alanlarında kafa tası olmayan iskeletler bulduklarını ancak yerleşim yerlerinde bunun sıradışı bir durum olduğunu belirten Konyar, "Antropologlar, kafatası bilerek mi kesilmiş, çürümeden sonra mı ayrılmış bunu araştırıyor. Çünkü höyüklerde böyle bir şeye rastlamak sıra dışı bir durum. Üzerinden çıkan buluntuların zenginliği, takı koleksiyonlarından tutun da biblolar, iğneler, boncuk kolyelere varıncaya kadar burada aristokrat bir kesimin yaşadığı varsayımını ortaya koyuyor. Elit bir tabakanın olduğu anlaşılıyor. Kafanın olmaması ilginç bir durum çünkü bütün kemikler gayet sağlam durumda. Bize ölüm şekliyle ilgili bilgiler de veriyor. Bir çatışmada ölmüş de olabilir. Bunun araştırması antropolojik çalışmayla ortaya konulacak" bilgilerini de ekledi.