Van'da 112 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı

Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 112 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.02-03-2020 12:00

Van'da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Bahçesaray'da 15, Başkale'de 19, Çatak'ta 40 ve Gürpınar'da 38 olmak üzere toplam 112 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. 

Meteoroloji 14'üncü Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar Van ve Hakkari'de aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus yer yer sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvetli rüzgar şeklinde eseceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları ise Van ve Muş'ta 3, Bitlis'te 5 ve Hakkâri'de 4 derece olması beklenmektedir. Bölgemiz genelinde buzlanma olayı ile birlikte meydana gelen yoğun kar yağışları nedeniyle eğimi fazla dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.