Van Gölü'nde batan sığınmacı teknesinde ölü sayısı 50'ye yükseldi

Van Gölü'nde batan teknede 2 çocuğun daha cansız bedeninin sudan çıkarılmasıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi.18-07-2020 19:35

Van'da 27 Haziran'da göle açılan sığınmacı teknesinin batması sonucu kaybolan kişilerden iki çocuğun daha cansız bedenine ulaşıldı. Faciada can kaybı 50'ye yükseldi.

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nden açılan ve bir daha haber alınamayan tekneyle içindeki kişilerin cansız bedenlerinin çıkarılması için Jandarma İç Güvenlik Timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile Sahil Güvenlik ekipleri, ROW cihazlarıyla Çarpanak Adası açıklarında çalışma yürüttü.

Bölgede gün içinde yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen üç kişinin cansız bedenini bulan ekipler, devam eden çalışmalarda iki çocuğun daha cenazesine ulaştı. Bugün çıkarılanlarla birlikte ulaşılan kişi sayısı 50'ye yükseldi.

Cansız bedenler, Van Büyükşehir Belediyesi cenaze araçlarıyla Van Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

NE OLMUŞTU?

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nde 27 Haziran'da tekneleriyle Van Gölü'ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş'tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ile çevresinde yürütülen arama çalışmalarında tekne Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulunmuştu. Soruşturma kapsamında aralarında tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş'ın da bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı.