Van Gölü'nde 3 bin yıllık kale tespit edildi

Daha önce derinliklerinde yapılar tespit edilen Van Gölü’nde, Urartular dönemine ait kale tespit edildi.11-11-2017 18:20

DHA’nın haberine göre: Van Gölü’nün derinliklerinde eski dönemlerden kalma yapılar tespit edilmeye devam ediyor. Van Gölü’nün derinliklerinde daha önce boyları 10 metreyi aşan ve ‘su altı peribacaları’ diye bilinen dikitler olan mikrobiyalitler (kayaç benzeri yapılar) tespit edilirken, bu defa da Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kale tespit edildi.

Bitlis Adilcevaz’a gelen Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve beraberindeki Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Dalış Eğitmeni ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kulakaç ve dalgıç Cumali Birol, Van Gölü’ne bir dalış gerçekleştirerek Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kaleyi görüntüledi.

‘HEYECAN VE MUTLULUK DUYUYORUZ’

Van Gölü’nün 600 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan konuyla ilgili şu sözleri sarfetti:
“Van Gölü’nün etrafından birçok uygarlık ve toplumlar yaşamıştır. Bu toplumlar Van Gölü’nü yukarı deniz olarak isimlendirmiş ve Van Gölü’nün kalbinde birçok gizemi barındırdığına inanmıştır. Bizler de bu noktadan hareketle Van Gölü’nün yani yukarı denizin kalbindeki sırları açığa çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Bildiğiniz gibi Van Gölü’nde yaklaşık 10 yıla yakın yaptığımız çalışmalar ile İnci Kefali, Mikrobiyalitler ya da Van Gölü Mercanları ve Rus Batığının su altı görüntülerini çekerek bütün dünyaya duyurduk. Bugün burada Van Gölü’nün suları altında kalmış bir kaleyi keşfetmekle Van Gölü’ne ait sırlardan birisini daha açığa çıkarmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.”

‘ÜLKEMİZDE TARİHİ KALELER TAHRİP EDİLİYOR’

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş ise, tespit edilen bu yapıların bölge ekonomisine turizm anlamında önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Akkuş, ayrıca bu yapıların korunmasının önemine vurgu yaparak, “Burada yapılan keşif ile Van Gölü’nün önemli sırlarından birsini daha açığa çıkartmış bulunuyoruz. Adilcevaz Kaymakamlığı ile koordineli olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız ile öncelikli amacı su altında bulunan bu kalenin korunmasıdır. Van Gölü 600 bin yıllık bir geçmişe sahip. Van Gölü’nün çekilmesiyle birlikte, göl etrafında yaşayan uygarlıklar zamanla buralarda yerleşim yerleri kurmuş ve göl tekrardan yükseldiğinde ise insanlar tekrar geri çekilmiştir. Fakat insanların yapmış olduğu yapılar buralarda suyun altında mevcut kalmıştır. Buradaki bu yapıların korunması gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki tarihi kaleleri gördüğümüz tahrip edildiğini görmekteyiz.” dedi.