Valilikten CHP'li vekile atılan polis tekmesine ilişkin açıklama

Kırşehir Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda fener alayı düzenlemek isteyen CHP’lilere polisin saldırması sırasında CHP'li Milletvekili Metin İlhan'ın polisler tarafından tekmelendiğini duyurmasına ilişkin açıklama yaptı.31-08-2020 11:49

Kırşehir'de CHP'liler 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda fener alayı düzenlemek istedi. CHP Kırşehir İl Başkanlığı önünde toplanan partililer, ellerindeki fenerlerle yürüyüşe geçecekken polisler tarafından engellendi. Fener alayının yapılmasını istemeyen polisler ile CHP'liler arasında arbede çıktı. CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan da çıkan arbedede polisler tarafından tekmelendiğini duyurdu.

Kırşehir Valiliği ise yaptığı açıklamada Metin İlhan’a tekme atılmadığını savundu. Açıklamada "“Elde edilen görüntülerin incelenmesi ve yine elde edilen tüm bilgilerin değerlendirilmesi neticesinde; polisin sayın vekile tekme attığına dair bir durum kesinlikle söz konusu değildir, cdolayısıyla tekme atıldığı iddiası mesnetsiz ve iftira niteliğinde bir iddiadan ibarettir” denildi.

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Fener Alayı düzenlenmesi konusunda Valiliğimize herhangi bir başvuru söz konusu olmamıştır. Bununla birlikte yine 30 Ağustos günü saat 21:30’da Fener Alayı düzenleneceğine dair sosyal medyada çağrı yapıldığının görülmesi üzerine içinde bulunulan pandemi süreci nedeniyle kesinlikle izin verilmeyeceği yönünde Sayın Milletvekiline, İl Başkanına ve Belediye Başkanına sözlü bildirimde bulunulmuştur. Tüm bu bildirimlere rağmen pandemi kurallarına da uyulmadan il teşkilatı önünde toplanılmış ve ana caddeye çıkılarak yürünmek istenmiştir. Caddeye çıkışı önlemek üzere emniyet güçlerimizce barikat oluşturulmuş ve topluluğun caddeye çıkması önlenmiştir. Topluluğun barikatı aşmak için güvenlik güçlerimizin üzerine yürümesi sonucu oluşan kargaşada Sayın Milletvekili Metin İlhan’a polis tarafından tekme atıldığı iddia edilmiştir."