Valilikten açıklama: 'Okullarda 'bağış' adı altında kayıt parası alınamaz'

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir” denildi.26-08-2019 19:06

İleri Haber

AKP’nin eğitim politikalarında her ne kadar “yasak” denilmesine rağmen her eğitim ve öğretim yılı başında okullarda toplanan kayıt paralarıyla ilgili İstanbul Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir” denilirken, bu işlemi yapan okul idarecilerine müsamaha gösterilmeyeceği belirtildi.

İstanbul Valiliği, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının açılışı öncesi, okullarda “bağış” adı altında toplanan kayıt paralarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Valilik sitesinden yapılan açıklamada, hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyeceği, bu mevzuata aykırı hareket eden okul idarecilerine de müsamaha gösterilmeyeceği ifade edildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

"2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının açılışına hazırlandığımız bu günlerde; Valiliğimize yapılan çeşitli başvurular ve basında yer alan bazı haberlerde; okul idareleri tarafından öğrenci kayıtları sırasında bağış adı altında velilerden kayıt parası talep edildiği iddia edilmiştir.   

Anayasa'nın 42'nci maddesi ‘İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır’ hükmünü emreder. Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez' hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle kayıt esnasında velilerimizden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir. Bu konuda yukarıda belirtilen kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde hareket eden ilgililer hakkında Valiliğimizce toplam 55 adet inceleme/soruşturma başlatılmıştır.

Bunlardan 7’si sonuçlandırılmış olup, 3 idareciye “idarecilik görevinin alınması” teklifi getirilmiş, 4 idareciye de muhtelif disiplin cezaları verilmiştir. 48 dosyanın soruşturması halen devam etmektedir.

Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir.

Yasal mevzuata aykırı hareket eden okul idarecilerine kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek, Valiliğimize ulaşan ihbar ve şikayetler ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılacaktır."