Valilik, Emine Bulut cinayetinde polislerin soruşturulmasına izin vermedi

Kırıkkale Valiliği, Emine Bulut’un öldürülmeden yalnızca saatler önce gittiği karakoldaki polisler hakkında soruşturma başlatılmasına izni vermedi.17-08-2020 13:04

Kırıkkale Valiliği, boşandığı Fedai Varan tarafından çocuğunun ve birçok kişinin önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un öldürülmeden 4 saat önce gittiği karakoldaki polisler hakkında soruşturma izni vermedi.

Emine Bulut’un herhangi bir müracaatta bulunmadan karakoldan ayrıldığını iddia eden valilik, kararında “görevlilerinin ihmal kusurlarının olmadığı anlaşıldı” ifadelerini kullandı. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattığı dört polisin emniyette verdiği ifadelerin ardından soruşturmayı tamamlamak için Kırıkkale Valiliği’nden izin istedi.

'MÜRACAATTA BULUNMADAN AYRILDIĞI İÇİN İZİN VERMİYORUZ'

Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’in haberine göre, Kırıkkale Valiliği kararda şu ifadeleri kullandı:

“Bulut’un herhangi bir müracaatta bulunmadan polis merkezinden ayrılmış olması nedeniyle görevlilerinin ihmal kusurlarının olmadığı anlaşıldığından Kırıkkale Cumhuriyet Polis Merkezi’nde görevli 4 polis hakkında 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanununun 6. maddesi uyarınca soruşturma izni verilmemiştir.''

Polisler hakkındaki soruşturma, avukat Ersoy Aytaç’ın suç duyurusunda bulunmasının ardından başlatılmıştı. Aytaç’ın vekili avukat Merve Erten'in, valiliğin başsavcılığa soruşturma izni vermediği 18 Mart 2020 tarihli karara itiraz etmesinin ardından itiraz, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından değerlendirilecek.

DAVA SÜRECİ

Emine Bulut’u 11 yaşındaki çocuğu yanındayken öldüren Varan’a, 21 Ekim 2019 tarihinde Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verildi. Bulut’un öldürülmeden 4 saat önce Varan’dan kaçarak sığındığı Kırıkkale Cumhuriyet Polis Merkezi’nde görevli biri amir, dört polis hakkında ise “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’ye talimat yazdı. Cumhuriyet Başsavcılığı gönderdiği talimatta, polislerin ifadesinin alınmasını, tutanağın neden Bulut karakoldan ayrıldıktan sonra imzası olmadan hazırlandığının, şiddet sarmalındaki ihmallerin ve 6284 Sayılı Kanun’a göre tedbir alınıp alınmadığının araştırılmasını istedi.

EMİNE BULUT KARAKOLDAN ÇIKTIKTAN SONRA TUTANAK HAZIRLANMIŞTI

Polislerden amir Ş.’nin, Bulut karakoldan çıktıktan sonra tutanak hazırladığı, “6284 Sayılı Kanun kapsamında herhangi bir risk görmediği” ve bu yüzden “tedbir almadığı” ortaya çıkmıştı. “Bulut’un herhangi bir müracaatının olmaması iddiasıyla konuyu Cumhuriyet Savcısı’na bildirmediği” yönünde ifade veren polis amiri Ş., “görevini layıkıyla yaptığını” iddia ederek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmemişti.

Çelişkili ifadeler veren polis amiri Ş., “Emine Bulut’un koruma kararı istemediğini” ve “takip edildiği için değil hakaret içerikli mesaj aldığı için karakola geldiğini” öne sürmüştü. Ancak tam 29 dakika karakolda kalan Bulut’un tutanağında, “Eski kocasıyla çarşıda tartıştıkları, takip edildiği ve küfür içerikli mesajlar aldığını söylediği, bu mesajların görüldüğü” yazıyordu.