Valilik Dersim'de mazbatalara itiraz etti

Dersim Valiliği, Dersim’de seçilen dört belediye meclis üyesi ve iki köy muhtarının KHK'lı olduğu gerekçesiyle mazbatalarının geçerliliği hakkında YSK'ya itirazda bulundu.26-04-2019 18:32

Dersim Valiliği, Dersim’de seçilen dört belediye meclis üyesi ve iki köy muhtarının Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş kişiler olduğu gerekçesiyle mazbatalarının geçerliliği hakkında Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulundu.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde seçilen dört belediye meclis üyesinin mazbatalarının geçerliliği hakkında Tunceli Valiliği’nin Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na itirazda bulunduğu ortaya çıktı.

Karar bugün Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından belediye meclis üyelerine tebliğ edilirken yedi iş günü içerisinde savunmaların alınacağı belirtildi. Karar Dersim Valiliği’nin 16 Nisan tarihli başvurusu üzerine alındı.

Valilik itiraz başvurusunda, Dersim Belediye Meclis Üyeleri seçilen Hıdır Demir, Özcan Ateş, Candan Badem ve Metin Kılıç ile iki köy muhtarının KHK’lerle kamu görevinden ihraç edildiğinin tespit edildiğini belirterek verilen mazbataların geçerli olup olmadığı, verilmiş olan mazbatalarla ilgili olarak kim ya da hangi kurum tarafından işlem tesis edileceği konusunda görüşün bildirilmesini istedi. Kurul tarafından belediye meclis üyelerine gönderilen yazıda kararın üç ay içinde verilmesinin gerektiği bildirilerek 7 gün içinde savunmanın yazılı ya da sözlü olarak sunulması istendi.