Vakalar hızla artıyor: 6 ilde yeni karantina kararları

Kütahya, Afyonkarahisar, Sivas, Osmaniye, Adıyaman ve Hatay’da birçok bina, mahalle ve köyde karantina uygulaması başlatıldı.15-09-2020 08:38

AKP hükümetinin ''normalleşme'' adımları kapsamında önlemleri gevşetmesinin ardından vakaların artmasıyla bugün, Kütahya, Afyonkarahisar, Sivas, Osmaniye, Adıyaman ve Hatay’da birçok nokta yeni tip koronavirüs (Covid-19) karantinasına alındı.

Karantinaya alınan bölgelere ilişkin detaylar şöyle:

ADIYAMAN

Adıyaman merkezde bir günde 38 adres karantina altına alındı. İl Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 tedbirleri kapsamında 38 kişide pozitif çıkan test sonuçları nedeniyle Alitaşı, Altınşehir, Bahçelievler, Cumhuriyet, Eskisaray, Fatih, İmamağa, Karapınar, Kayalık, Musalla, Sıratut, Siteler, Malazgirt, Mara, Sıratut, Siteler, Sümerevler, Turgut Reis, Varlık, Yenimahalle, Yeşilyurt, Yunus Emre mahallelerinde 38 adresin karantinaya alınmasına karar verdi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında 10 binanın karantinaya alındığı bildirildi. Kaymakamlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz, kentte 10 binada Covid-19 vakası tanısı konulması nedeniyle adreslerde 14 gün karantina tedbiri ile evlerde izolasyon kurallarının uygulanmasına oy birliğiyle karar vermiştir.”

HATAY

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezinde bulunan PTT şubesinde görev yapan bir çalışanın koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından şube karantinaya alındı. İlçede bulunan tek PTT şubesi kapatılarak hizmetler geçici süre ile askıya alındı. PTT şubesinin camına, ikinci bir emre kadar kapatıldığı yazısı asıldı.

KÜTAHYA

Kütahya’nın Simav ilçesinde, bir mahalle koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Simav Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, Akdağ beldesi Savcılar Mahallesi’nde bazı kişilerin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Savcılar Mahallesi’nde Covid-19 pozitif vakalardaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olamayacağı, alınan tedbirlerin bulaşmanın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla mahalleye giriş ve çıkışların 14 gün süreyle yasaklanması kararı alınmıştır.”

OSMANİYE

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ilçeye bağlı Tatarlı köyü karantinaya alınarak köye giriş çıkışlar 14 gün süre ile kısıtlandı.

Kadirli Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, Kadirli ilçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ilçeye bağlı Tatarlı köyünde Covid-19 vakası görülmesinden dolayı filyasyon çalışması kapsamında Tatarlı köyü 14.09.2020 Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren 27.09.2020 Pazar günü saat 08.00’e kadar köye giriş çıkışlar kısıtlanarak karantinaya alındı.

SİVAS

Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Güneş köyü koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

Konuyla ilgili Sivas Valiliği’nden yapılan sosyal medya paylaşımında, “İlimiz Gürün ilçesi Güneş köyü 14.09.2020 (bugün) tarihi itibariyle ilçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca karantina kararı alınarak, köye giriş ve çıkışlar yasaklanmıştır“ ifadeleri kullanıldı.