Vaka sayılarının artmasının ardından iki valilikten koronavirüs uyarısı

AKP iktidarı tarafından başlatılan 'normalleşme' sürecinin ardından vaka sayıları da artmaya başladı. Kastamonu ve Bursa valilikleri vaka sayılarının artmasına ilişkin uyarılarda bulundu.15-06-2020 10:29

Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını henüz tam anlamıyla kontrol altına alınamamışken AKP hükümeti tarafından başlatılan 'normalleşme' sürecinin sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye genelinde vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandı.

Kastamonu ve Bursa valilikleri vaka sayılarının artmasının ardından yurttaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları konusunda uyarılarda bulundu.

Kastamonu Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Açıklamada, "İlimiz merkez ve ilçelerinde koronavirüs vakalarında son günlerde artış eğilimi göze çarpmaktadır. Ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılması ve sosyal mesafe kuralları ile işyerleri için geçerli düzenlemeler yürürlükte olup; bu kurallara uyulması salgının durdurulması açısından önem arz etmektedir. Denetimle görevli kurumlar, denetimlerini çok daha yoğun bir şekilde yapmaları ve kurallara uymayanlara para cezası uygulamaları yönünde talimatlandırılmıştır.

Kurallara uymayan kişi ve iş yerlerinin 155 ve 156 numaralı telefonlara ihbarının yapılması, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları ve koronavirüs salgının önlenmesi için maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması önem arz etmektedir." 

BURSA VALİSİ DE UYARILARDA BULUNDU

Bursa Valisi Yakup Canbolat da, artan vakaların ardından sosyal medya hesabından uyarıda bulundu.

Vali Canbolat, “Kıymetli Bursalılar, ilimizde günlük corona pozitif vakada artışlar yaşanıyor. Lütfen kurallara uyalım hijyene, sosyal mesafe kuralına, maske kullanımına mutlaka uyalım, uymayanları uyaralım” ifadelerini kullandı.