Uzun süredir görülmemişti: Kızamık alarmı!

Türkiye’de uzun süredir görülmeyen kızamık hastalığı yeniden gündeme geldi.17-02-2018 01:21

İHA’nın haberine göre; Geçtiğimiz hafta Hatay sınırında yakalanarak, Aydın İl Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilen Irak uyruklu 2 yaşındaki bir çocukta kızamık tespit edildi.

Türkiye’de uzun süredir görülmeyen hastalıkla ilgili Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün talimatıyla Aydın İl Geri Gönderme Merkezi, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışma başlatıldı

‘AŞILAMA YAPILDI ANCAK BELİRTİLER OLABİLİR’

Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, herhangi bir sorunun olmadığı ancak tedbir amacıyla aşılamaların yapıldığı kaydedildi.

Yavuzyılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık bir hafta önce Hatay’dan Aydın İl Geri Gönderme Merkezi’ne geri gönderilen Irak uyruklu bir çocuk kızamık şüphesiyle Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine getirildi. Kızamık şüphesi kuvvetli görülünce, bu çocuk ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan analizlerde de kızamık tespit edildi.

Kızamık hastalığı ülkemizde uzun süredir görülmemesi nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü olarak hemen çalışma başlattık. İlk etapta Geri Gönderme Merkezinde bulunan görevliler ve yabancı uyruklular dahil yaklaşık 400 kişiye kızamık aşısı yapıldı. Bunun yanı sıra, çocuğun gittiği hastanelerdeki görevli sağlık personeli ile çocuğun hastanelerde bulunduğu saatler zarfında aynı polikliniklerde bulunan kişileri tespit edilerek, aşılama yapılmıştır. Buna rağmen herhangi bir kızamık belirtisi hisseden olursa Sağlık Müdürlüğümüze veya en yakın sağlık kuruluşlarına gelip, aşı olmalarını istiyoruz. Şu an itibariyle herhangi bir sıkıntı yok. Ailesiyle birlikte Irak uyruklu çocuğun takibi yapılmaktadır. Bu işlem 3 hafta boyunca sürecek“

KIZAMIK NEDİR?

Kızamık hastalığı çocuk yaşlarda bulaşan ve bir çeşit virüsün sebep olduğu hastalıktır. En yaygın önlenme yolu ise aşıdır. Belirtileri ve işaretleri genellikle öksürük, kırmızı burun, kanlanmış gözler, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve ciltte çeşitli lekelerin oluşmasıdır.

Kızamık oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Nefes, hapşırma, öksürük ve mukus yolu ile kolayca yayılma olanağı bulur. Nefes yolu ile havaya yayılan bu virüs, hasta olmayan kişiler tarafından solunarak, vücudun içerisine virüs bulaşması ile gerçekleşir. Sonuç olarak virüs insan vücudu içerisinde parazit görevi görerek yayılır ve kızamık hastalığını bulaştırmış olur.