Uzaktan eğitim gören öğrencilere yüz yüze sınav mı yapılacak?

2020-2021 Eğitim ve Öğretim dönemine ilişkin yapılan son toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda sınavların yüzyüze yapılması masaya yatırıldı.11-09-2020 12:47

Hükümetin, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı son toplantıda uzaktan eğitime yeni alternatifler arandı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Avrupa’da okulları kapalı tek ülke biziz” dediği toplantıda yeni alternatifler aranırken, uzaktan eğitime devam eden bazı sınıflar için sınavların yüzyüze yapılması fikri üzerinde duruldu.

Edinilen bilgiye göre, bazı bakanlar özellikle kış aylarındaki olasılıkları dikkate alarak okulların açılmasının doğru olmayacabileceğini dile getirdi. Bakan Selçuk ise alternatifli hazırlıklarını anlattı. Belli sınıflarda da olsa okulların açılması gerektiğini söyledi.

Bu değerlendirmelerin ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ana okulu ve birinci sınıflarda eğitimin velilerin onayı ile başlaması görüşüne destek verdi.

ONLİNE EĞİTİM YÜZYÜZE SINAV

Yapılan planlama, kamuoyu ve okul yönetimleriyle paylaşılırken, gelişmelere bağlı olarak yeni alternatiflerin arandığı vurgulandı. Uzaktan eğitimin devam ettiği sınıflar için yüz yüze sınav düşünülüyor. Okullar kendi planlamalarına göre sınav tarihlerini belirleyecek. 

Uzaktan eğitim konusunda televizyon, bilgisayar ve internet olanağı bulunmayan 3 milyon civarında dezavantajlı çocuk olduğu hesaplanıyor. Bunun için şu ana kadar 20 bin noktada EBA destek merkezi kurulduğu belirtildi.

Eksikleri gidermek ve EBA merkezine dönüştürmek için belediyeler ve Halk Eğitim Merkezleri’nin uygun binalarını bu amaçla kullanmak için işbirliğine gidilecek. Belediyelerden alınacak destekle, çocukların evlerden alınarak, bu merkezlere taşınması sağlanacak.

ÜÇ HAFTALIK AŞAMALI GEÇİŞ

Planlamaya göre, MEB, 21 Eylül’de ana sınıfları ve birinci sınıflarda yüz yüze eğitime başladıktan üç hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapacak. İkinci aşamada 2. ve 8’inci sınıfların açılması planlanıyor. Velilerin üç haftalık deneyimlerde önemli bir sorun olmadığını görüp, çocuklarını okula göndermek konusundaki endişelerinin ortadan kalkacağı savunuluyor. Üçüncü aşamada ise 12’nci sınıfların açılması hedefleniyor. Bunun için de pandeminin seyri önemli olacak.