Uyar Maden işçilerinin tazminatını TKİ ödeyecek: 'Somut adım memnuniyet verici ama eksik'

Açıklamada, ödenmeyen ücret alacaklarının ödeme kapsamına alınması gerektiği, işten çıkarılan işçilerin çıkış kodlarındaki gerçeğe aykırı bildirimlerin dikkate alınmadan tüm işçilerin tazminatlarının ödenmesi gerektiği vurgulandı.21-07-2021 12:34

İleri Haber

Mücadelelerini sürdüren tazminat mağduru Uyar Maden işçilerinin ödenmeyen tazminatlarının TKİ tarafından ödenmesi konusunda karar alındığı ve en kısa süre içinde ödemelere başlanacağı ifade edildi. Bağımsız Maden-İş’ten yapılan açıklamada, “Ödemelerin Uyar Maden İşçisi tüm mağdurları ve Ali Faik İnter’in ailesini kapsayacak şekilde bir an önce düzenlenmelerin kapsamının belirlenmesini ve ödemelerin Ağustos ayı bitmeden yapılmasını bekliyoruz” denildi.

Ödenmeyen tazminatları için yıllardır mücadele eden Uyar Maden işçileriyle ilgili Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden-İş) ve Uyar Maden İşçileri Meclisi’nden 3 kişilik temsilci heyeti, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü H. Hüseyin Erdoğan, TKİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Mert Ayaz, Enerji Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel, TKİ Hukuk İşleri Müşaviri Alper Baran ile yaklaşık iki saatlik bir görüşme yaptı.

Görüşmede tazminat mağduru Uyar Maden işçilerinin ödenmeyen tazminatlarının TKİ tarafından ödenmesi konusunda karar alındığı ve en kısa süre içinde ödemelere başlanacağı belirtilirken, ödemelerin metodunun belirlenmesi için çalışmaların yürütüldüğü ifade edildi.

‘ÜÇ ARKADAŞIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Bağımsız Maden-İş Sendikası’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Heyetimiz tarafından bu somut adım memnuniyetle karşılanmış fakat çok önemli eksiklikler içerdiği ifade edilmiştir. Başta kaybettiğimiz kardeşimiz Ali Faik İnter’in ailesinin ölüm tazminatlarının, Ali Kandemir ve İdris Sarıkaya’nın iş kazasından kaynaklı ödemelerini kapsamamasının çok çok önemli bir eksiklik olduğu, bu üç arkadaşımızın tazminatlarının Somalı işçilerin kırmızı çizgisi olduğu, bunu kapsamayan hiçbir düzenlemeyi kabul etmeyeceğimiz net olarak ifade edilmiştir” denildi.

Açıklamada, ödenmeyen ücret alacaklarının ödeme kapsamına alınması gerektiği, işten çıkarılan işçilerin çıkış kodlarındaki gerçeğe aykırı bildirimlerin dikkate alınmadan tüm işçilerin tazminatlarının ödenmesi gerektiği vurgulandı.

‘ARKADAŞIMIZIN KIRKI ÇIKMADAN BU SÜREÇ TAMAMLANSIN’

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Çözüme bu kadar yaklaşmışken tüm bürokratlardan ve tüm siyasetçilerden konunun hassasiyetini gözeterek TKİ tarafından yapılacak ödemelerin Uyar Maden İşçisi tüm mağdurları ve Ali Faik İnter’in ailesini kapsayacak şekilde bir an önce düzenlenmelerin kapsamının belirlenmesini ve ödemelerin Ağustos ayı bitmeden yapılmasını bekliyoruz.

Sendikamız matem süreci içerisinde olup arkadaşlarımızın yasını tutmaya devam ediyoruz, kırkı çıkmadan bu sürecin tamamlanmasını bekliyoruz.