Üveyik ve Elmabaş için koruma kampanyası başlatıldı

Nesli tükenmekte olan kuş türlerinin vurulmaması için 19 Sivil Toplum Kuruluşu bir araya gelerek çağrıda bulundu.30-04-2019 23:13

Nesli tükenmekte olan kuş türlerinin vurulmaması için DOĞADER öncülüğünde 19 sivil kuruluşu  toplum bir araya gelerek çağrıda bulunarak imza kampanyası başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu'nun her yıl mayıs ayında toplanarak avına izin verdiği canlı türleri ve yaşama alanlarıyla ilgili olarak bir çok sivil toplum kuruluşu nesli tükenmekte olan kuş türlerinin vurulmaması için  imza kampanyası başlattı.

Türkiye'de yaşayan ve nesli tükenmekte olan Üveyik kuşunun popülasyonu 1980'den beri yüzde 78, Elmabaş'ın ise yüzde 30-49 arasında azaldığı belirtilen açıklamada hala bu kuş türlerinin avlanmasına izin verilen kuş türleri olduğuna dikkat çekildi.

Dünya çapında çeşitli konularda imza toplanan platform olan change.org.tr'de başlatılan imza kampanyasında kuş türleriyle ilgili tehlikelere işaret edilerek avlarının tamamen yasaklanması için dilekçe örneğinin CİMER'e gönderilmesi talep ediliyor.