Üsküdar Belediyesi’nden atılan işçiler: AKP'ye oy verdik, oy topladık, bizi kapı önüne koydular

AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından işten atılan işçilerin işe geri dönme eylemleri temmuz ayından beri devam ediyor. İşçiler "18 yıldır AKP’nin emekçisiyiz. Sandıklarda başkanlık yaptık, sabahladık, müşahitlik yaptık, oy verdik, oy topladık, gece gündüz koştuk. Şimdi de kapı önüne koydular bizi” dedi.05-10-2019 11:16

Üsküdar Belediyesi’nde seçimlerin ardından 170 kişi birden işten çıkarılan işçiler temmuz ayından itibaren eylemlerine devam ediyor. Oy verdikleri, seçilmeleri için çalıştıkları yöneticilere ulaşamadıklarını dile getiren işçiler, “Kibirliler ve üsten bakıyorlar. Hem kapıda bekletiyorlar 5 saat, çıkarken de tehdit ediyorlar” diye tepki gösterdi. İşçiler üyesi oldukları Hizmet-İş’e de kendilerini yalnız bıraktığı için tepkili.

İşten atılan yaklaşık 170 işçiden biri olan Mustafa Kasap, Üsküdar Belediyesinde 2 yıldır çalışıyordu. 12 Temmuz’da sebepsiz yere işten çıkarıldığını belirten Kasap “Neden çıkarıldığımızı sormak istedik herhangi bir cevap vermiyorlar. Çalıştığımız şefler ağladılar; ‘Yazık günahtır, bu kadar eziyet olur mu?’ dediler. Hilmi Türkmen Başkan neden seçimden önce değil de sonra çıkardı? Çünkü kendi akrabalarını işe koyuyorlar. 18 yıldır AKP’nin emekçisiyiz. Sandıklarda başkanlık yaptık, sabahladık, müşahitlik yaptık, oy verdik, oy topladık, gece gündüz koştuk. Şimdi de kapı önüne koydular bizi” dedi.

‘ÇOCUĞUMA KİTAP ALAMADIM’

İşten çıkarıldıktan sonra ekonomik sorunlar yaşadığını dile getiren Kasap şunları söyledi: “Büyükşehir belediyesinden çıkarılan işçileri AKP’li belediyeler işe alsın deniliyor. Biz kimiz? Biz de AKP’liyiz. Niye bizi işten çıkardın? Benim 3 tane çocuğum var. Eve ekmek nasıl götüreceğiz bilmiyorum. Öğretmeni okulda kitap istedi çocuğumdan ve ben o kitabı alamadım. ‘Hocam biz bu kitabı alamayacağız, bizi belediye işten attı’ dedim.”

Yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını ama kendileriyle görüşülmediğini dile getiren Kasap, “Kibirliler ve üsten bakıyorlar. ‘Sen kimsin’ diyorlar. Hem kapıda bekletiyorlar 5 saat, çıkarken de tehdit ediyorlar. Bizim seçtiklerimiz, bizi tehdit ediyor.” diye konuştu.

‘İŞİMİZİ İSTİYORUZ’

1 yıl 10 aydır Üsküdar Belediyesi’nde çalışan Ercan Yılmaz 23 Ağustos Cuma günü bir telefonla işten atıldığını söyledi. Kent AŞ’ye çağırdıklarını söyleyen Yılmaz o günü şöyle anlattı: “Kent AŞ yetkilisi ve belediyenin avukatıyla görüştüm. ‘Biz sizinle çalışmıyoruz, imzanızı atın gidin. Mahkemeye de gitseniz biz sizi geri almayacağız’ dediler. Belediyenin sahipleriymiş, babalarının mallarıymış gibi. Bunu yapanlar bir gün elbette karşılığını alacaklar. Birilerine söz verdiler veya başka bir yerden haber geldi. Ama bir operasyon olduğunu yüzde 100 biliyorum. Bir operasyonun içine atıldık. Biz işimizi istiyoruz.”

‘SENDİKA NEREDE?’

Hizmet-İş’in bu süreçte kendilerinin yalnız bıraktığını ifade eden Mustafa Kasap, “Hani sendika nerede? Sayın bakanlarımız, vekillerimiz İBB’den çıkarılan işçilerin yanında. Onlar bu ülkenin vatandaşı, biz kimin vatandaşıyız?” diye sordu.

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’in Anadolu Yakası Temsilcisi Mustafa Şişman’ı ilk arayan kişi olduğunu aktaran Ercan Yılmaz da, “Buraya geldiğinde, ‘Gerekli mücadeleyi vereceğiz. Sizin her türlü yanınızdayız’ dedi. Mustafa Bey ertesi gün geldi, avukat da getirmişti yanında. ‘Bu sendika hükümete, belediyeye yakın bir sendika. Bizi satacak’ dedim. Öyle de oldu. 18-20 gün bizi oyaladı sonra da çekildi. Bize avukat adresi vererek ‘Arkadaşlar, yapacak bir şey kalmadı, hukuki yollardan hakkınızı arayınız. Benim hastam var, cenazem var’ dedi gitti” diye konuştu.