Urfa TMO'da 70 milyon liralık vurgun: AKP'li eski vekilin kardeşi tutuklandı

70 milyon liralık yolsuzluk, Suriye’den alınan arpa ve buğdayın TMO depolarına girmediğinin tespit edilmesinden sonra ortaya çıktı.07-06-2021 08:35

Urfa Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) Suriye’den Türkiye’ye arpa, buğday alındığı fakat bu mahsüllerin TMO’nun depolarına girmediği ve 70 milyonun üstünde bir yolsuzluk olduğu iddia edildi. Bu konuya ilişkin açılan dava kapsamında, aynı zamanda AKP eski Milletvekili Mazhar Bağlı’nın kardeşi olan TMO Urfa Şubesi Müdür Yardımcısı Abdurrahman Bağlı tutuklandı. 

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, Urfa TMO'da yolsuzluk yapıldığı iddialarına ilişkin TMO Uurfa Şubesi Müdür Yardımcısı Abdurrahman Bağlı’nın aralarında olduğu 10’u aşkın kişi 7 Nisan’da gözaltına alındı. Dört gün süren gözaltının ardından Bağlı’nın da aralarında bulunduğu dört kişi Urfa 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “rüşvet almak ve vermek”, “ihaleye fesat karıştırmak”, “kamuyu zarara uğratmak” suçunu işledikleri iddiasıyla tutuklandı. Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Bağlı ve 10’u aşkın kişi hakkında aynı suçlamaları işledikleri iddiasıyla dava açıldı.

7 İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKLA SUÇLANDI

Delil olarak ihbarlar ve telefon konuşmalarının gösterildiği iddianamede Bağlı, yedi ihaleye fesat karıştırmakla suçlandı. Beş ihalenin Ortadoğu Nakliyat isimli firma tarafından alındığının belirtildiği iddianamede kamunun zarara uğratıldığı bilgisi yer aldı. Ayrıca TMO Urfa Şubesi’nde meydana gelen bu yolsuzluğa birçok milletvekili ve bürokratın isminin karıştığı da iddia edildi. Cumhuriyet'in telefonla ulaştığı TMO Urfa Şube Müdürü Deniz Özoğul ise yolsuzluk iddialarına ilişkin konuşma yetkisinin olmadığını söyledi.  

Şu an tutuklu bulunan TMO Urfa  Şubesi Müdür Yardımcısı Abdurrahman Bağlı, AKP eski Urfa Milletvekili Mazhar Bağlı’nın kardeşi. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan ve yaklaşık bir ay önce Bakanlık Müşaviri yapılan Mehmet Selim Bağlı’nın amcasının oğlu.